El Médano - raj dla surferów na Teneryfie

Małe, nadmorskie miasteczko El Médano na Teneryfie od lat przyciąga surferów z całego świata, którzy przybywają tu w poszukiwaniu najlepszych fal. El Médano od dawna cieszy się sławą raju dla surferów, miejsca znanego z płytkich plaż i doskonałej lokalizacji, tuż obok potężnej, majestatycznej góry "Montaña Roja". 

Chociaż popularność El Médano jako jednego z najlepszych wakacyjnych miejsc na Teneryfie i mekki sportów wodnych, wydaje się wciąż rosnąć, temu pięknemu miastu udało się zachować magnetyczny, pierwotny urok dawnej wioski rybackiej.

Od małej wioski rybackiej do raju surferów

El Médano, Teneryfa

El Médano zaczęło przyciągać uwagę wczasowiczów zaraz niedługo po turystycznym boomie na początku lat 80. Do tego czasu, ta perełka południa wyspy, była pilnie strzeżoną tajemnicą.

Urok El Médano można zdefiniować za pomocą dwóch słów: dostępność i klimat. Miejscowość położona jest rzut kamieniem od południowego lotniska Reina Sofia, to świetna lokalizacja jeśli zatrzymaliście się na południu Teneryfy. Od innych ekskluzywnych kurortów na wyspie różni je wyjątkowy klimat. To hipisowskie miasto z wyjątkowo spokojną i przyjazną atmosferą. 

El Médano, Teneryfa

El Médano słynie głównie z tego, że gości przez cały rok surferów i innych amatorów sportów wodnych. To miejsce gdzie odbywają się liczne zawody o mistrzostwo świata.  El Médano plasuje się prawdopodobnie na szczycie listy najlepszych miejsc do surfowania w Europie. 

Ponad połowa mieszkańców miast, zgodnie ze statystykami z 2013 roku,  to przyjezdni. Ta spokojna wioska rybacka główne żyje z turystyki, dochody jej mieszkańców uzależnione są od liczby wakacyjnych gości i od wynajmu domów wakacyjnych w El Médano. Wciąż jednak zamieszkują tu rybacy, którzy każdego ranka wypływają w morze, aby złowić świeże ryby do lokalnych restauracji i barów

Relaksujące wakacje na plaży

Teneryfa - widok na El Medano

Tutaj nie znajdziecie eleganckich, modnych barów takich jak na Playa de las Americas. El Médano to typowe miasto dla sportowców, głównie dla surferów, gdzie znajdziecie sklepy z "naturalnymi produktami", spokojne bary i kawiarnie z muzyką na żywo zamiast hałaśliwych klubów nocnych i elektryzującej atmosfery kurortów.  

El Médano, Teneryfa

W El Médano znajdziecie doskonałe i niedrogie restauracje - wielu turystów przyjeżdża tu, aby zjeść wyśmienity obiad w jednej z restauracji serwujących owoce morza z widokiem na plażę. El Médano to idealne miejsce dla surferów, którzy chcą delektować się kulinarnymi specjałami Wysp Kanaryjskich i poznać lokalną kulturę z dala od zgiełku dużych kurortów. 

Atrakcje w El Médano

Kitesurfing w El Medano, Teneryfa

Jeśli chodzi o możliwość uprawiania sportów wodnych, trudno o lepsze miejsce niż El Médano; oferta obejmuje cały wachlarz dyscyplin, z tym że najpopularniejszy jest kitesurfing oraz windsurfing. Na końcu bulwaru plażowego znajdziecie wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, tam też zaczyna się plaża Leocadio Machado (znana też jako plaża El Médano). Będziecie mogli tutaj spróbować wszystkiego; od paddleboarding (pływanie na desce nieco większej niż windsurfingowa za pomocą wiosła) po spływy kajakowe. 

Leocadio Machado została wyróżniona Błękitną Flagą gwarantującą bezpieczeństwo i jakość usług. Na plaży znajdują się publiczne toalety i prysznice. W pobliżu jest wiele szkółek oferujących kursy i lekcje dla chcących nauczyć się surfingu. 

Na tych, którzy wolą jednoślady i z tej perspektywy chcą oglądać okolice, czeka w mieście wiele wypożyczalni rowerów. Możecie wybrać się na spokojniejszą plażę Montaña Pelada lub do uroczej wioski rybackiej Los Abrigos. 

Montaña pelada, El Médano, Teneryfa

Główny plac Plaza de El Médano to samo centrum, serce miasta, odbywają się tu koncerty muzyczne i inne lokalne uroczystości. Na placu i wzdłuż plaży znajduje się wiele kawiarni, barów i restauracji,  w których można delektować się specjałami Wysp Kanaryjskich.

Monumentalna, zachwycająca Montaña Roja (Czerwona Góra) znajduje się zaledwie kilka kilometrów od El Médano.  Montaña Roja to wulkaniczny stożek o wysokości 171 metrów, który leży w sercu naturalnego rezerwatu przyrody Reserva Natural Especial Montaña Roja. Góra powstała w wyniku erupcji wulkanu, są tu naturalne baseny wypełnione wodą morską, formacje skalne, jaskinie ukryte w przybrzeżnych klifach. Można wspiąć się na górę, zdobywając jej szczyt. Trzeba jednak uważać bo ścieżki są kamieniste, a po deszczu mogą być bardzo śliskie. Jednak widoki na morze, wyspę i wulkan Teide rekompensują trud i są świetną motywacją, aby ruszyć na ten wspaniały punkt widokowy.

Montaña Roja (Czerwona Góra), Teneryfa

Po drugiej stronie Montaña Roja, znajdziecie najdłuższą i najszerszą plażę Teneryfy: La Tejita. To plaża, której część przeznaczona jest dla naturystów i jest bardzo popularna wśród mieszkańców. Plaża może być czasami wietrzna, ale jej część najbardziej wysunięta na wschód, tuż pod górą  Montaña Roja, zawsze zapewnia cień i schronienie przed wiatrem. 

Po zachodniej stronie plaży Le Tejita znajdziecie chiringuito czyli spokojny, plażowy bar. Chiringuito Pirata serwuje wyśmienite domowe jedzenie i napoje orzeźwiające w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Koniecznie spróbuj tutejsze ceviche (rodzaj sałatki z owocami morza) i zrelaksuj się w miejscu, którego jeszcze nie odkryli turyści.

Chiringuito Pirata, El Médano, Teneryfa

El Médano to idealne miejsce na odpoczynek dla tych wszystkich, dla których woda jest ulubionym żywiołem i którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez uprawiania sportów wodnych. Po fantastycznym czasie spędzonym w El Médano możecie ruszyć na odkrywanie najwspanialszych plaż na południu Teneryfy.

Mapa miejsc turystycznych w El Médano