Calpe: Wspinaczka na Peñón de Ifach

Peñón de Ifach, zwana czasem "Małym Gibraltarem", jest wspaniałą, samotną skałą znajdującą się w miejscowości Calpe na wybrzeżu Costa Blanca. Góra przestaje być mała, kiedy decydujecie się na nią wspiąć. Szczególnie w upalny, słoneczny dzień, gdy nie ma czym oddychać!

Wapienna skała mierząca 332 m wysokości jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Hiszpanii. Przez wielu uważana jest za jeden z najpiękniejszych cudów natury w całym kraju. 

Calpe - IfachFoto: Turismo Calpe

Jeszcze 100 lat temu góra była wyłącznie własnością przyrody; królowała tu flora i fauna, a jedynie nieliczni okoliczni mieszkańcy przychodzili podziwiać stąd wschody i zachody słońca, a także morze w obawie przed atakami najeźdźców. Człowiek był maleńki przy potężnej wapiennej skale Ifach. 

Calpe - Peñón de Ifach

Obecnie na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Być może myślicie, że w czasach iPad'ów czy iPhon'ów Ifach straciła swoją magię. Górę filmowano i fotografowano już setki razy. Dlaczego jednak warto podjąć wysiłek i osobiście zdobyć szczyt? Spróbujemy Was przekonać w tym artykule.

Wanderweg hinauf zum IfachFoto: Turismo Calpe

Ifach - najmniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii

Charyzmatyczne skała zajmująca powierzchnię 42 hektarów jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Hiszpanii. Aromatyczny rozmaryn, makia, tymianek i dzika szałwia, czy występujący tylko tutaj rzadki gatunek lepnicy z rodziny goździkowatych (Silene hifacensis) należą do typowych roślin skalnych klimatu śródziemnomorskiego. 

 Calpe - Peñón de Ifach

Notuje się tu obecność blisko 300 gatunków różnych zwierząt. Ze względu na swoje położenie tuż przy morzu, wiele ptaków korzysta ze skały jako miejsca lęgowego lub odpoczynku w drodze do Afryki. Licznie zobaczycie tu mewy, a także kormorany nurkujące w morzu w poszukiwaniu ryb lub suszące skrzydła na skale.

Wspinaczka na Ifach- trasa łatwa czy trudna?

W 1918 roku w skale został wydrążony 50-metrowy tunel, umożliwiając tym samym łatwe zdobycie szczytu od strony północnej. Wcześniej góra była dostępna jedynie dla doświadczonych wybrańców, którym nie straszne były liny przymocowane do skały. Tunel spotkał się z dużym zainteresowaniem i od tego czasu Ifach każdego dnia odwiedzają setki podróżników. 

Calpe - Peñón de Ifach

Istnieją liczne trasy o różnym stopniu trudności, które prowadzą do Penon (Peñón w hiszpańsu oznacza skałę). Czerwona trasa jest odpowiednia dla przeciętnych turystów. Bardziej forsowne i wymagające trasy przeznaczone głównie dla alpinistów i profesjonalistów prowadzą głównie przez południową część skały, która jest bardziej stroma i trudniejsza.

Jednakże nie trzeba być wielkim ekspertem ani wyszkolonym specjalistą, by zdobyć szczyt Ifach- czerwona trasa zaprasza amatorów i osoby, które niekoniecznie regularnie uprawiają sport. Na wycieczkę możecie zabrać ze sobą Waszych czworonożnych przyjaciół- pod warunkiem, że będą prowadzone na smyczy.

W drodze na górę czekają na Was liczne punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na wybrzeże i morze. W oddali możecie zauważyć El Cabo de San Antonio (Przylądek Św. Antoniego) czy małe miasteczka i wioski na wybrzeżu Costa Blanca.

Tunnelgang durch den Ifach (Calpe), Costa BlancaFoto: Turismo Calpe


Trasa w górę i w dół trwa około 1,5 do 2 godzin. Zabierzcie tylko niezbędne rzeczy, by zbytnio nie obciążać Waszych plecaków. Wędrówka tunelem dostarczy wiele wrażeń szczególnie dzieciom (a także osobom cierpiącym na klaustrofobię). Wzdłuż trasy, również w tunelu, poprowadzona jest lina, która zapewni Wam wsparcie gdy jest już ciemno, a nie macie ze sobą latarki.

Kiedy wybrać się na Ifach?

Najlepszy czas na wspinaczkę i wyprawę na Ifach to wiosna, od marca do maja, kiedy łąki i wzgórza wzdłuż wybrzeża Costa Blanca po zimie są soczyście zielone i pełne kwiatów. Krajobraz nie może być piękniejszy: kwiaty, pachnące sosny, lazurowe Morze Śródziemne oraz charakterystyczne białe domy miejscowości Calpe.

 Calpe - El Racó del Port


Niemniej jednak, należy zachować ostrożność podczas wiosennych wspinaczek. W tym czasie bowiem gnieżdzące się tu mewy mają sezon lęgowy i bywają dość nerwowe, szczególnie gdy co chwila mijają je grupy turystów. Trzeba więc zachowywać się spokojnie, nie robić niepotrzebnego hałasu i najlepiej zostawić zwierzęta w spokoju- znajdujemy się przecież w rezerwacie przyrody! 

Najlepiej rozpocząć wędrówkę rankiem, dotrzeć na szczyt a potem zejść przed godz. 12, dzięki czemu unikniemy południowego męczącego upału i słońca.

Calpe - Blick vom Wanderweg Peñón de Ifach Foto: Turismo Calpe


Ten kto wybiera wspinaczkę późnym wieczorem, by obserwować zachód słońca, powinien wybrać się latem, gdy dzień jest długi lub wspiąć się nocą podczas pełni księżyca. Zejście z góry nocą może okazać się niebezpieczne i dużo trudniejsze (dlatego warto mieć obie ręce wolne). Zabierzcie ze sobą latarki!

W co warto się zaopatrzeć:

  • wygodne obuwie
  • nakrycie głowy chroniące od słońca
  • wodę
  • ubranie chroniące od deszczu (nigdy nie przewidzimy pogody)
  • latarkę

Przechodząc przez tunel przygotujcie się na wiatr; szczególnie przeszkadza w miesiącach zimowych. Wskazane jest, aby zabrać koszulkę na zmianę, bo podczas wspinaczki możecie się nieźle spocić! 

W środku lata zdobywanie szczytu polecamy tylko doświadczonym turystom o dobrej kondycji - wysokie temperatury w połączeniu z dużym wysiłkiem fizycznym mogą zaszkodzić! Mniej doświadczeni turyści powinni wybrać inny sezon, gdy słońce nie jest tak męczące.

Co zobaczymy ze szczytu Ifach?

Możecie uścisnąć sobie dłoń i pogratulować, jeżeli dotarliście na najwyższy punkt skały. Po powrocie z wakacji pochwalicie się, że zrobiliście coś więcej niż bierne leżenie na plaży i wodzenie palcem po mapie. Góra Ifach widnieje na każdej pocztówce z okolicy, a widać ją nawet z samolotu.

Widoki z góry na pewno Was nie rozczarują!  Możecie podziwiać dwie pobliskie plaże Calpe: Playa la Fossa oraz Playa Cantal Roig. Biały piasek z daleka mieni się w słońcu.

Bucht von Calpe und Ifach

Krajobraz Costa Blanca jest naprawdę czarujący. Podziwiajcie kilka kilometrów pięknego wybrzeża ciągnącego się aż do Moraira oraz wyspę Ibizę, oddaloną o 90 km.

Calpe – portowe miasto na Costa Blanca

 Calpe an der Costa Blanca


Miasteczko Calpe jest dziś szczególnie popularne wśród Niemców i Brytyjczyków. Około 60% mieszkańców stanowią obcokrajowcy, którzy osiedlili się tu na stałe. Wielu turystów powraca do Calpe wielokrotnie, bo miasteczko znajduje się w niedalekiej odległości od lotniska w Alicante.  

Kilka słów o Calpe

Miasto ma około 25.000 mieszkańców; znajduje się zaledwie 70 km od północnej części Alicante i 130 km na południe od Walencji.

Najpopularniejsze plaże to:

  • Arenal-Bol
  • La Fossa
  • La Calalga
  • Cantal Roig

Cantal Roig leży po północnej części skały, tuż obok przystani i najlepiej nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Tutaj Morze Śródziemne jest spokojne, a fale niewielkie.

W dawnej wiosce rybackiej Caple, obecnie będacej miastem portowym, znajduje się wiele żaglówek i motorówek, których właściciele korzystają z uroków imponującego wybrzeża i samotnej skały Ifach.

Peñon del Ifach, Calpe

Dojazd, parking i wspinaczka na Ifach

Kierujcie się autrostradą N-332 do Calpe, aż zobaczycie znak Parque Natural de Peñon. Drogowskaz pokieruje Was bezpośrednio na parking, gdzie zaczyna się szlak na Ifach.

Wędrówka rozpoczyna się na wysokości 50 m, a jej koniec na wysokości 332m!

Aby uzyskać więcej informacji na temat rezerwatu przyrody i Ifach wybierzcie się do biura turystycznego w Calpe.

Informacja turystyczna w Calpe 

Piazza del Mosquit

03710 Calpe (Alicante)
Telefon: 965 838 532

Mapa Ifach i okolic

 

 

Wir danken Jolanta Karina Koch, André Lepping, Helena De Vlieger und Tourist Info Calpe für die schönen Wanderfotos vom Ifach.