Wizyta w Castillo de Colomares, Benalmadena Pueblo

Zamek Colomares znany jako Castillo de Colomares z zamkiem ma niewiele wspólnego. Tak naprawdę to niespotykany pomnik poświęcony życiu i przygodom Krzysztofa Kolumba. 

 

Odwiedziny w tym budynku z wyjątkowym widokiem na wybrzeże, zbudowanym na bazie mieszanki stylów: bizantyjskiego, romańskiego, gotyckiego i mudejar będą doskonałym uzupełnieniem wizyty w Benalmadenie.

Kto za tym stoi?

Zamek został wybudowany w latach 1987 - 1994 przez dr. Estebana Martín Martín, lekarza ze Stanów Zjednoczonych. Dr. Martín zdumiony brakiem jakichkolwiek dowodów czci oraz informacji dotyczących tego wielkiego odkrywcy postanowił wybudować zamek będący swoistym hołdem dla odkrycia Ameryk oraz osoby Krzysztofa Kolumba. 

Castillo Colomares

Monumentalny hołd odkrywcy Ameryk

Colomares zajmuje powierzchnię 1500 metrów i jest tym samym największym na świecie pomnikiem poświęconym odkrywcy. Spacerując po okolicy znajdziecie różne elementy nawiązujące do Krzysztofa Kolumba i jego historycznych wypraw, jak na przykład precyzyjnie wyrzeźbione posągi trzech statków, które dotarły do Ameryki.

Cała konstrukcja jest starannie wyrzeźbionym symbolicznym przedstawieniem nieustraszonych podróży i odkryć, uważny odwiedzający zauważy także herby katolickich monarchów oraz te należące do szlachty biorącej udział w wyprawach.

Wewnątrz będziecie mogli obejrzeć wielką księgę opisującą szczegółowo poszczególne podróże Kolumba. Oprócz tego zobaczycie więcej rzeźbionych odniesień  do trzech głównych kultur okresu - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

La Pinta, nave de Colón en Castillo Colomares

Obraz Chrystusa Świętego Zbawiciela  przypomina o dacie 12 października 1492 roku kiedy to Kolumb dotarł do wysepki nazwanej później San Salvador czyli właśnie Święty Zbawiciel.

Nie brakuje też mauzoleum ze ślicznym gotyckim witrażem symbolizującym ostatnią podróż odkrywcy do wieczności.

Najmniejszy kościółek na świecie

Vidriera de la iglesia de Colomares
 
Kolejną ciekawostką jest fakt, że kościół znajdujący się wewnątrz budynku zajmuje powierzchnię tylko 1,96 metrów kwadratowych co daje mu pierwszą pozycję na liście najmniejszych kościołów świata  i tym samym znalazł swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinessa.
Obok kościoła znajduje się puste mauzoleum, które być może któregoś dnia stanie się miejsce spoczynku szczątek sławnego narynarza.
 
Przez lata Castillo de Colomares było domem dla ptaków drapieżnych, potem gadów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Benalmadenie, zabytkiem idealnym dla marzycieli i entuzjastów, dla tych, którzy lubią ciekawą architekturę i którzy mają w sobie żyłkę odkrywców.

Bilety i godziny zwiedzania

Wizyta w zamku kosztuje 2€ dla osoby dorosłej i 1,30€ dla dzieci oraz emerytów. Istnieje też możliwość wejść grupowych po jeszcze lepszych cenach a do tego z przewodnikiem.

Godziny otwarcia 
W zimie: 10:00 - 14:00 i 16:00 - 18:00
Na jesieni i wiosną: 10:00 - 14:00 i 16:00 - 19:00
W lecie: 10:00 - 14:00 i 17:00 - 21:00

Jak dojechać do Zamku Colomares?

Jeśli jedziecie z Benalmadeny Pueblo, najlepiej na światłach z głównej ulicy - Avenida Juan Luis Peralta skręcić w Av. del Chorrillo przechodzącą w Ctra. Costa del Sol i jechać nią wzdłuż aż do finki La Carraca, która pojawi się po lewej stronie drogi.

Adres: Finca la Carraca, 29639 Benalmadena