Kolejka linowa w Benalmadenie - rozrywka dla całej rodziny

Pobyt w Benalmadenie nie może obyć się bez wizyty w najlepszym punkcie widokowym w okolicy - wzgórzu Calamorro. Najłatwiejszym sposobem na dostanie się na górę jest kolejka linowa (po hiszpańsku teleférico), która od lat jest niemałą atrakcyją turystyczną dla całych rodzin.

 

Kolejka linowa - Teleférico 

Położoną w samym centrum Arroyo de la Miel, benalmadeńską kolejkę linową znajdziecie bez najmniejszego problemu. To jedna z głównych atrakcji miasteczka, dlatego znaki dojazdu pojawiają się w zasadzie w całej okolicy.

Podróż zaczyna się na stacji położonej naprzeciwko parku rozrywki Tivoli i trwa około 15 minut. Nieustannie krążące kabiny zabierają podróżnych w niejako ekskluzywną, trzykilometrową podróż z emocjonującymi widokami na wybrzeże Costa del Sol. Nie trzeba chyba dodawać, że taka wycieczka nie jest dla osób, które mają problemy z przebywaniem na wysokościach. Chociaż wagoniki są bezpieczne, bujanie wywołane wysokością może być nieprzyjemne dla osób z lękiem wysokości, tym bardziej, że stacja kontrolna na górze znajduje się na wysokości 769 nad poziomem morza.

View from Calamorro, Benalmadena

Co zobaczymy wjeżdzając na Calamorro? Na początku to przede wszystkim widoki na cieszących się z uroków posiadania basenu mieszkańców Arroyo de la Miel ale też na całą miejscowość. Im dalej w górę tym droga zaczyna być bardziej stroma, a panoramiczne widoki okazalsze. Patrząc przed siebie, jeśli pogoda dopisze zobaczycie nie tylko całe wybrzeże, zaczynąc od Malagi aż po widniejącą w oddali Marbellę, nie rzadko też bez problemu można dostrzec Afrykę i prężące się dumnie marokańskie góry. 

Niekończący się błękit nieba i blask odbijających się w morzu promieni słonecznych urzekają, to zdecydowanie widoki dla uprzywilejowanych oczu.

Wyjście z wagonika wcale nie oznacza końca wycieczki, a dopiero początek pełnych wrażeń kilku godzin spędzonych na szczycie górującym nad Benalmadeną.

Dzień na szczycie Calamorro

View from Calamorro, Benalmadena

Jesteśmy już na górze, mamy przed sobą spektakularne widoki na panoramę jednego z najpopularniejszych miejsc w Hiszpanii i nie bardzo wiemy co teraz ze sobą zrobić... Podziwiać, rozkoszować się, wdychać i najważniejsze, nie spieszyć!

 

Punkty widokowe

View from Calamorro, Benalmadena

Jeśli jesteście miłośnikami natury i generalnie lubicie oglądać, przyglądać się, dopatrywać, to powinniście skierować się na liczącą w sumie prawie trzy kilometry sieć mini-szlaków znajdujących się na szczycie. Szlaki łączą ze sobą trzy główne punkty widokowe (miradores) usytowane tak, aby można było dojrzeć Gibraltar, Sierrę Nevadę i afrykańskie wybrzeże.

Spacerując po kamienistych ścieżkach będziecie mogli poznać także typową dla tej okolicy roślinność a jeśli szczęście dopisze to skaczącą w oddali kozicę. Spokojny spacer można zarezerwować sobie na czas przed lub po pokazach zwierząt mieszkających na górze: ptaków drapieżnych i koni rasy hiszpańskiej.

Pokaz ptaków

Predatory birds, Teleferico, Benalmadena

Nie przepadacie za ptakami? Jest duża szansa, że po tym spektaklu zmienicie zdanie. Od poniedziałku do niedzieli, o godzinie 13.00 i 20.00 odbywają się specjalne pokazy z udziałem ptaków drapieżnych. W Dolinie Orłów (Valle de las Aguilas) codziennie można nie tylko podziwiać te najbardziej rozpoznawalne, jak orły, sokoły, puchacze czy sępy, ale także z nimi bezpośrednio obcować! 

Predatory birds, Teleferico, Benalmadena

Ptaki oglądać można w swoim naturalnym środowisku, majestatyczny lot na tle niekończącego się błękitu nieba wygląda niesamowicie. Na nas największe wrażenie zrobiły sokoły i szybkość z jaką wykonują lot. Zrobienie zdjęć czy nawet nakręcenie filmu było nie lada wyzwaniem. 

Pokaz jest niejako interaktywny, bo niektóre ptaki można dotknąć, potrzymać, albo umieścić sobie na głowie :) Warto pamiętać, żeby podczas showu nie wstawać i postępować według wskazówek prowadzącego.

Pokaz prowadzony jest w języku hiszpańskim i angielskim.

 

Pokazy koni

Horse Exhibition, Benalmadena

W okresie letnim, w lipcu i w sierpniu odwiedzający szczyt Calamorro mogą uczestniczyć w treningach koni czystej rasy hiszpańskiej. We wtorki, czwartki, soboty oraz niedziele w samo południe warto zarezerwować pół godziny i zobaczyć te piękne zwierzęta podczas swoich standardowych ćwiczeń z jeźdzcami.

Podczas przedstawienia oglądający mają możliwość zobaczenia jak wygląda typowe szkolenie tych zwierząt, od różnych form ujeżdżania i tresury po skoki i akrobacje. 

Wieczorami (wtorek, czwartek, sobota i niedziela), około 21.30 odbywają się natomiast spektakle prezentujące w pełnej krasie urodę i wyszkolenie koni zgodnie z andaluzyjskimi standardami. Wszystko to okraszone widokiem na wybrzeże i gwieździste niebo.

 

Spójrz w górę

Nie ma lepszego miejsca do oglądania wieczornego nieba niż szczyt góry, co do tego nie ma wątpliwości. W poniedziałki, środy i piątki od 22.00 można uczestniczyć w przyglądaniu się gwiazdom z bliska. Z pomocą astronomów z miejscowych organizacji astronomicznych jest szansa przyjrzenia się ciałom niebieskim, w zależności od widoczności i dnia zobaczyć można księżyc, planety, gwiazdy i galaktyki. W sierpniu to idealne miejsce do wypowiadania życzeń obserwując dziesiątki spadającyh gwiazd podczas deszczu "łez Świętego Wawrzyńca".

 

Wycieczki piesze i rowerowe

View from Calamorro, Benalmadena

To opcja dla tych, którzy kochają naturę i czują się w niej jak ryby w wodzie, a przede wszystkim są w dobrej formie, bo chodzenie po górach w upale nie jest dla każdego. Ze szczytu i na szczyt Calamorro wiedzie kilka szlaków oferujących nie tylko widoki, ale także możliwość poznania środowiska naturalnego tej części Andaluzji.

Z drugiej strony, jeśli chodzenie nie koniecznie jest Waszą mocną stroną za to kręcą Was dwa kółka, istnieje możliwość zwiedzenia góry na rowerze. Dostosowanym do jazdy po górach, rzecz jasna. Jeśli niekoniecznie bawi Was wjazd na górę, możecie zaoszczędzić sobie wysiłku i wjechać na szczyt kolejką razem z rowerem oraz sprzętem. 

Za zabranie ze sobą roweru dopłaca się suplement w wysokości 3€.

 

A gdy dopadnie głód...

No właśnie, na takiej wysokości trudno będzie ze znalezieniem supermarketu. Niemniej jednak na górze znajdziecie kawiarnię i kiosk, w którym można zaopatrzyć się w wode czy przekąski. Dla tych zapobiegliwych, którzy zabrali ze sobą prowiant, polecamy usiąść przy jednym z drewnianych stolików i urządzić sobie piknik! 

Godziny otwarcia i ceny

Bilety można nabyć w kasach albo online. 

 Sprzedaż onlineKasa
Dorosły - wjazdx7,90 €
Dorosły - wjazd i zjazd11,90 €13,90 €
Dzieci (3-9) i osoby starsze - wjazd x5,80 €
Dzieci (3-9) i osoby starsze - wjazd i zjazd9,50 €10,50 €
Niepełnosprawny - wjazdx9,50 €
Niepełnosprawny - wjazd i zjazd9,50 €9,50 €

Jak dojechać?

Dojazd do kolejki jest bardzo prosty, można się do niej dostać tak pociągiem (przystanek Benalmadena - Arroyo de la Miel) jak lokalnymi autobusami: L-121 (Torremolinos-Mijas), L-126 (Torremolinos-Benalmádena Pueblo), L1, L2 - przystanek Tívoli.

Dojazd autem jest także bardzo prosty, należy dojechać do Benalmadeny (najlepiej autostradą N-340) i tam kierować się znakami. Na pewno jej nie przegapicie.  

Kolejka linowa w Benalmadenie - mapa