Plaże Benalmadeny - Playa Tajo de la Soga / Playa Carvajal

Mieszkańcy Benalmadeny i Fuengiroli często sprzeczają się o przynależność tej plaży, prawda leży jak zwykle pośrodku, bo ta ostatnia z plaż Benalmadeny to też pierwsza plaża należąca do miejscowości Fuengirola. Zdecydowanie jedna z naszych ulubionych, z mnóstwem świetnych restauracji w pobliżu i najleszpymi klubami plażowymi w okolicy, tylko przez przypadek nie załapała się do naszego przewodnika po najlepszych plażach na Costa del Sol

Plaże Tajo de la Soga i Plaża Carvajal 

Plaża Tajo de la Soga, Benalmadena

Tajo de la Soga to jedna z najbardziej dzikich plaż należących do Benalmadeny, łączy się ona bezpośrednio z plażą Carvajal. Choć sąsiadują ze sobą, są zupełnie inne. Ta pierwsza nie oferuje w zasadzie żadnych usług, jest dziewicza i doskonała dla tych, którzy chcą spędzić dzień raczej w intymnej atmosferze. Ta druga to zupełne jej przeciwieństwo, pełna życia, gwaru i plażowiczów. 

Obie plaże charakteryzują się ciemnym, raczej gruboziarnistym piaskiem, na całej rozciągłości Tajo de la Soga spotkać też można większe kamienie i skałki, woda tu jest nieco czystsza. Długość obu plaży to 750 metrów. Warto też wspomnieć, że falowanie tutaj jest średnie, dlatego rodziny często wybierają to miejsce na plażowanie.

Plaża Tajo de la Soga, Benalmadena

Jeśli chodzi o dostęp, to do Tajo de la Soga schodzi się schodkami, dlatego dojazd dla osób z ograniczoną ruchowością może być problematyczny. Plaża Carvajal także nie jest połączona z promendą.

Usługi

Plaża Tajo de la Soga - Carvajal, Benalmadena

Chociaż Tajo de la Soga może pochwalić się jedynie prysznicami, na oddalonej o kilkadziesiąt metrów plaży Carvajal znajdziecie wszystko czego możecie oczekiwać od dobrze wyposażonej plaży miejskiej, na przykład wszelkiego rodzaju rowery wodne, banany i inne maszyny służące wodnej rozrywce. Plaża usiana jest leżakami i parasolami do wynajęcia. Plażowicze mogą korzystać z pryszniców i toalet, o ich bezpieczeństwo dba ratownik, plaża jest też systematycznie sprzątana. 

Dla tych zmęczonych i obolałych istnieje miejsce gdzie będą mogli zażyczyć sobie masaż relaksacyjny, taka usługa to koszt około 20-30€. Jeśli natomiast postanowicie spędzić dzień na leżakach w Kaciku Marii (El Rincón de María) to wspomniana Maria zaoferuje Wam gry planszowe, plastikowe zabawki dla dzieci, a nawet krem ochronny czy ręcznik, jeśli zostawiliście go w domu.

Najlepszy bar plażowy na Costa del Sol - La Cubana

La Cubana, Plaża Carvajal

Myślisz Carvajal, widzisz La Cubana, bo ten niezwykły plażowy bar to dla wielu główny powód, aby odwiedzić tę plażę. Co takiego ma w sobie to chiringuito, że przyciąga tłumy, a weekendy w porze obiadowej należy zapisać się na specjalnej liście oczekiwania? No więc ma trzy podstawowe rzeczy, które sprawiają, że restauracja odnosi sukces: pyszne jedzenie, doskonały personel i świetną atmosferę.

Karta La Cubany nie jest zbyt długa. Dania są zróżnicowane i przygotowane ze świeżych produktów, wegetarianie znajdą coś dla siebie, weganie mogą zamówić hummus lub sałatkę z quinoa. Wszystkie dania pomyślane sa tak, aby można było się nimi dzielić i każdy z ucztujących mógł spróbować. I tak za spore sałatki zapłacimy 9-10€, wok z makaronem tagiatelle i krewetkami, wołowiną czy kurczakiem to wydatek 11-12€, podobnie zresztą jak curry z kurczaka lub ryby (podawane z ryżem basmati). Oprócz tego możecie zamówić wrapy ze świeżymi warzywami w cenie 9-10€ (np. Purito, z duszonym mięsem, rukolą, serem Manchego, chrupiącą cebulką i dżemem figowym).

Jeśli chodzi o serwis to prawdopodobnie nie ma lepszego w okolicy. Zespół La Cubany jest młody, bardzo rozrywkowy i niezwykle sympatyczny. Nawet w 35 stopniach, biegając pomiędzy stolikami, leżakami i po gorącym piasku są sympatyczni, pomocni i naprawdę szybcy (nie mam pojęcia jak oni to robią). To oni sprawiają, że klienci wracają, a w Internecie znajdziecie tylko dobre opinie o tym miejscu. Oni też tworzą klimat tego chiringuito. Kolorowe parasole, które razem z dwoma leżakami kosztują 9€ (zwłaszcza w weekendy warto rezerwować) przyciągają wzrok do tej części plaży. Podchodząc bliżej zobaczycie ferię kolorowych ścian i parasoli połączonych z meblami w stylu retro, gdzie nie ma dwóch identycznych stolików czy krzeseł. Relaksacyjna atmosfera w stylu hippie, gdzie każdy czuje się mile widziany.

Jak dojechać?

Do plaży można dojechać autobusem (M120 - Benalmadena - Fuengirola) samochodem lub pociągiem podmiejskim (przystanek Carvajal). Autem z Malagi należy jechać drogą wiodącą wzdłuż wybrzeża - MA-21, która w Benalmadenie przekształca się w Av. Antonio Machado a ta w Carretera Cadiz. Kierując się nią w stronę Fuengiroli miniecie kilka rond, powinniście minąć je wszystkie. Jadąc w stronę Fuengiroli, na ostatnim rondzie przed napisem "Fuengirola" powinniście zjechać w prawo i tam starać się zaparkować - dojedziecie do plaży Carvajal. Trzeba wspomnieć, że w weekendy parkowanie tam jest dosyć kłopotliwe. 

Do Tajo de la Soga dojedziecie zawracając na tym samym rondzie i zjeżdżając na parking po prawej stronie.