Jednodniowa wycieczka z Barcelony: góra Montserrat

Tłumacząc z języka katalońskiego Montserrat oznacza “postrzępiona góra", masyw przypomina swoim wyglądem piłę z zębami. Miejsce to, chociaż oddalone zaledwie o czterdzieści kilometrów od Barcelony, drastycznie kontrastuje z pobliską metropolią. Miasto jest żywe, energiczne, hałaśliwe, natomiast Montserrat - spokojne, relaksujące, melancholijne, magiczne. To jedna z najpopularniejszych i najciekawszych jednodniowych wycieczek z Barcelony. 

Góra Montserrat

Ten masyw górski ma szczególne, wręcz mistyczne znaczenie dla lokalnej katalońskiej społeczności. Tu znajduje się benedyktyński klasztor i statua Czarnej Madonny z Montserrat (Virgen de Montserrat), która, jak się powszechnie uważa, dokonała licznych cudów. Figura Matki Boskiej przyciąga miliony turystów i z całego świata, którzy spędzają wakacje w Barcelonie

Montserrat  jest też miejscem popularnym wśród amatorów wspinaczki górskiej i trekingu, którzy w górach koło Barcelony szukają przygód.  Liczne szlaki turystyczne, malownicze kształty masywu dostarczają niesamowitych wrażeń i widoków odwiedzającym je podróżnikom. Formacje ukształtowane przez tysiące lat, obłe szczyty, jaskinie, schroniska skalne stanowią zapowiedź wspaniałej przygody, którą przygotowała odwiedzającym natura.

Historia 

Wynajmij dom wakacyjny w Montserrat  i odkryj jego starożytną historię kiedy to Rzymiane zbudowali na górze świątynię Wenus jako miejsce kultu. Za czasów Chrześcijan wokół wzgórza powstało szereg kapliczek, pustelni.  W 1025 roku wzniesiono Klasztor Matki Bożej w Montserrat. Od tego czasu do monasteru zaczęły ściągać pielgrzymki z różnych stron świata, szerzyły się wieści o dokonywanych za wstawiennictwem Dziewicy z Montserrat licznych cudów i uzdrowień.

Klasztor w Montserrat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 1409 roku, klasztor został przekształcony w samodzielne opactwo, rozbudowano je i stało się ono prężnym ośrodkiem kulturalnym, w którym znajdowała się m.in. Szkoła Muzyczna Montserrat. Klasztor został zniszczony i opuszczony w 1800 roku podczas wojny francuskiej. Został odbudowany, aby stać się miejscem przelewu braterskiej krwi podczas hiszpańskiej wojny domowej. Ostatecznie został przejęty i odbudowany przez rząd Katalonii. 

Od tamtej pory klasztor stał się symbolem tożsamości narodowej Katalończyków, miejscem gdzie bije serce regionu i skąd emanuje jego siła. 

Co zobaczyć w Montserrat

 
1. Odwiedź klasztor Matki Bożej w Montserrat
 
Klasztor Santa Maria de Montserrat kryje w swoich murach słynna figurę Matki Boskiej z Montserrat. Do ołtarza ustawiają się długie kolejki pielgrzymów i turystów, którzy pragną zobaczyć legendarną polichromową rzeźbę. W bazylice panuje klimat zadumy i powagi, potęguje je panujący tu mrok. Jeśli nie jesteś osobą religijną, warto zobaczyć gotycką architekturę klimatycznie oświetloną przez wiszące przy suficie lampy.

Kwadratowe atrium ma piękny dziedziniec na świeżym powietrzu z imponującą marmurową posadzką i łacińskimi napisami.

Klasztor Santa Maria de Montserrat

2. Wybierz się na wycieczkę po górach Monsterrat 

Dla miłośników przyrody, Monsterrat ma do zaoferowania kilka szlaków - od bardzo łatwych po dość trudne. Niektóre ścieżki turystyczne są szerokie i utwardzone, więc można zabrać ze sobą nawet małe dzieci. Najłatwiejsza droga prowadzi z klasztoru do Degotalls.

Góry Montserrat

Trasy są dobrze oznaczone, więc nie musicie martwić się, że się zgubicie podczas wycieczki. Na szlaku traficie na przydrożne rzeźby i posągi religijne. 

 Pierwsza Tajemnica Wiary

Jeśli lubicie wyzwania i macie wprawę w wędrówkach górskich, możecie spróbować najtrudniejszej trasy do Sant Jeroni, najwyższego szczytu  Montserrat, który liczy 1236 metrów wysokości. To około 5 godzin wędrówki, jednak warto. Nagrodą są panoramiczne, zapierające dech w piersi widoki na Barcelonę i Penedes. A w pogodny dzień możecie zobaczyć nawet Majorkę.  

A może wolicie wspinaczkę górską? Tutaj każdy rodzaj wyzwania jest możliwy.

Góry Montserrat

3. Wjedź kolejką linowo-terenową na Sant Joan

Szlak kolejki linowej nie jest długi, to zaledwie 7 minut podróży. Jednak różnice terenu są znaczne, wagoniki zabierają podróżnych na wysokość 1000 metrów nad poziom morza. To jeden z najbardziej stromych szlaków kolejki linowej w Hiszpanii. Na górze zobaczycie wspaniałe widoki na Pireneje i malowniczą okolicę wokół Montserrat. 

Gdzie zjeść

Jeśli nie zabraliście z sobą piknikowego zestawu z prowiantem znajdziecie w okolicy klasztoru kilka restauracji.  

1. Restaurant Hostal Abat Cisneros. Ta restauracja ma uroczą i przytulną jadalnię, której wnętrze jest zrobione z kamienia. Serwuje dania kuchni katalońskiej. Idelane miejsce dla mniejszych grup. Przeciętna cena za obiad to około 35 euro.
 

2. Restaurant Montserrat. Tu wszyscy miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej znajdą coś dla siebie.  Restauracja Montserrat jest idealna dla dużych grup turystycznych. Aby tam trafić szukajcie kierunkowskazów na "Mirador dels Apostols". Ogromnym plusem tego miejsca są piękne widoki na panoramę gór i dolinę Llobregat.

Montserrat, widok z restauracji

3. La Cafeteria. To dobre miejsce, aby przekąsić coś na obiad. Chociaż La Cafeteria ma dwa piętra to jednak restauracja jest zazwyczaj zatłoczona i trudno jest znaleźć miejsca siedzące. Jeśli głód nie pozwala na czekanie w długiej kolejce pozostają automaty z przekąskami, chipsami, kanapkami, napojami bezalkoholowymi. Warto jednak poczekać na cieplejszy posiłek w stołówce.

4. Bar de la Plaça. To mały, przytulny bar - typowy jakie spotyka się w Barcelonie. Podają tu gorące i zimne kanapki, hamburgery, makarony w każdej postaci, alkohole, kawę. Uwaga: możesz być zmuszony szczególnie starać się, aby być zauważonym przez kelnera.

Jak dotrzeć do Montserrat z Barcelony

Od kilkuset lat klasztor odwiedzają, praktycznie o każdej porze roku, niezliczone tłumy turystów. Zwiedzanie Montserrat stało się  najbardziej popularną jednodniową wycieczką z Barcelony. Jest wiele form transportu, w zależności od waszych upodobań. Sama podróż na górę dostarcza niezapomnianych wrażeń i  daje możliwość zrobienia fantastycznych zdjęć.

Montserrat, widok ze stacji kolejowej

Pociągiem 
 
Barcelona’s FGC (Ferrocarils de la Generalitat) pociąg co godzina odjeżdża ze stacji Barcelona-Plaça Catalunya. Podróż pociagiem trwa około 1.5 godziny, więc im wcześniej wyjedziecie, tym lepiej. 
 
Możecie też skorzystać z linii R5, która łączy się z kolejką jadącą na Montserrat. Jednak ta forma podroży zalecana jest osobom lubiącym bardziej ekstremalne doświadczenia. Widoki zapierające dech w piersiach gwarantowane, ale to raczej nie jest dobre rozwiązanie dla osób mających lęk wysokości!
 
Możecie też skorzystać z cremallera (kolej zębata), która oferuje niesamowite widoki na dolinę poniżej.
 
Samochodem
 
Chociaż droga jest dość kręta, ten środek transportu zalecany jest osobom, które cenią sobie mobilność i szybkie przemieszczanie się w czasie wakacji.
 
Jeśli chcecie zaparkować w Montserrat, musicie nastawić się na to, że miejsca parkingowe koło klasztoru są ograniczone i może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Można poszukać parkingu na stacji kolejki linowej. Tam powinniście znaleźć miejsce do zaparkowania.
 
Autobusem
 
Możecie też skorzystać z Autocares Julia, prywatnej firmy przewozowej. Autobusy odjeżdżają z Carrer Viriat w pobliżu dworca kolejowego Sants. 

Więcej przydatnych informacji

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź oficjalną stronę internetową Montserrat. A następnie ruszaj na wycieczkę na wzgórze Montserrat, aby spędzić wspaniały dzień  podczas wakacji w Barcelonie.