Avila, miasto średniowiecznych murów i świętych

Czy byliście kiedyś w Avili? Odwiedzając to miasto, odbędziecie prawdziwą podróż w czasie i poczujecie klimat średniowiecznej Hiszpanii. Avila jest miastem, które pokochają wszyscy miłośnicy historii, szukający miejsc skrywających tajemnice, średniowiecznych zabytków i pozostałości po dawnych czasach. Avila znana jest także wszystkim pielgrzymom jako miasto świętej Teresy.

mury i katedra

 
Jeżeli przyzwyczailiście się do gorącego południa, palm czy gwarnych hiszpańskich miast, Avila będzie dla Was zaskoczeniem. Miasteczko emanuje spokojem, a życie tutaj wydaje się płynąć wolniej. Średniowieczne mury i kościoły skrywają jakąś tajemnicę. Avila jest jednym z najwyżej położonych miast w Hiszpanii (1131 m n.p.m.), przez co zawsze temperatury są tu niższe. Wybierając się na zwiedzanie pamiętajcie więc o zabraniu cieplejszych ubrań.

Mury Obronne

 Największą atrakcją turystyczną miasta, której  nie sposób pominąć, są potężne mury obronne Las Muralllas pochodzące z XI wieku. Olbrzymia konstrukcja ma ponad 2,5 km długości i 3 m grubości, średnią wysokość 12 m, a dodatowo posiada 9 bram otoczonych dwoma basztami i 87 półokrągłych wież rozciągniętych na całej długości murów.

Avila i fortyfikacje


 
To arcydzieło średniowiecznej architektury pozostało do dziś w stanie praktycznie nienaruszonym i uważane jest za jedno z najlepiej zachowanych tego typu fortyfikacji w Europie, a nawet na świecie!

Mury tak w ciągu dnia jak nocą, w środku lata czy zimą otoczone śniegiem- zawsze oczarują zwiedzających!

avila i mury

 
Dodatkowo, mury udostępnione są turystom. Spacerując po nich możecie poczuć się niczym mieszkańcy średniowiecznej Kastylii, a z góry podziwiać całe miasto oraz okolice. Mury znajdują się w historycznym centrum miasta i nie możecie ich pominąć! Bilet wstęp kosztuje 5 €, ulgowy 3,5€. 

spacer murami Avili

 
Wejście na mury jest możliwe w czterech miejscach. Łączna długość murów udostępnionym zwiedzającym to ponad 1700 m, która podzielona jest na dwie trasy. Krótsza 260 m rozpoczyna się i kończy przy Puerta del Alcázar, a dłuższaą1440 m można zacząć i skończyć w jednym z trzech punktów: Casa de las Carnicerias (ulica San Segundo, niedaleko katedry), Puente Adaja (ulica Marques de Santo Domingo) lub Arco del Carmen (Plac Concepción Arenal).

Z 9 bram dwie są najbardziej znane i imponujące: La Puerta del Alcázar i San Vicente. La Puerta del Alcázar, znana także pod nazwą Puerta del Mercado Grande, znajduje się na Plaza de Santa Teresa i tworzą ją dwie masywne wieże połączone łukiem.

La Puerta del Alcázar

 
Brama San Vicente jest bardzo do niej podobna; z niej macie doskonały widok na kościół o tej samej nazwie. Po stronie wewnętrznej murów znajdziecie renesansowe domy szlacheckie, ogrody i pałace.

Informacje praktyczne:

Wstęp wolny między godz. 14:00 a 16:00 we wtorki (poza dniami świątecznymi). W poniedziałki nieczynne. Godziny wstępu różnią się w zależności od pory roku.

Od 1 lipca do 31 sierpnia: 10:00-21:00
Od 27 marca do 31 czerwca oraz od 1 września do 24 października: 10:00- 20:00
Od 26 października do 26 marca: 10:00- 18:00

Katedra w Avili

Stare Miasto Avili zostało docenione przez UNESCO, trafiając w 1985 r na listę światowego dziedzictwa kultury.

katedra Avila

 
Na starówce znajdziecie inną słynną budowlę miasta, Catedral del Savador. Katedra pod wezwaniem Chrystusa Zbawciela z XIV-XV wieku jest jedną z pierwszych budowli powstałych w stylu gotyckim. Doskonale wpasowuje się w pobliskie mury obronne, stanowiąc przykład katedry-twierdzy o bardzo surowym wyglądzie. Uwagę zwraca jej asymetryczność i brak wieży nad głównym portalem. Wewnątrz obejrzyjcie chór, ołtarz oraz grobowiec El Tostado. Katedry strzegą posągi lwów (w końcu znajdujecie się w Kastylii- León!)

lwy avili

 
Miasto świętych i kościołów

Avila, poza wspaniałymi fortyfikacjami słynna jest także z ogromnej liczby kościołów oraz świętych patronów. Świątynie zdobią miasto oraz przyciągają pielgrzymów. Świetnie zachowało się wiele kościołów w stylu gotyckim czy romańskim.

Na placu św. Teresy, na wprost głównej bramy La Puerta del Alcázar, znajduje się Iglesia de San Pedro, kościół św. Piotra będący przykładem stylu romańskiego, z efektowną  rozetą nad głównym wejściem.

san pedro iglesia

 
Kolejnym religijnym zabytkiem miasta wartym uwagi jest Basílica de San Vicente, bazylika św. Wincentego, uznawana za najpiękniejszy budynek stylu romańskiego w Avili. Świątynia zadziwi Was rozmiarami (prawie tak duża jak katedra) oraz rzeźbionym sarkofagiem umieszczonym pod orientalnym baldachiemem. Grobowiec zdobią sceny przedstawiające męczeństwo świętego Wincentego i jego dwóch sióstr. 

Basílica de San Vicente

 
Nie można oczywiście zapomnieć o najważniejszej patronce miasta, św Teresie, która niewątpliwie przyczyniła się w rozsławieniu Avili. W mieście znajdziecie wiele obiektów i miejsc związanych z życiem i działalnością tej mistyczki. 

sw Teresa z Avili

W miejscu jej narodzin powstał Convento de Santa Teresa, klasztor św. Teresy. Połączony z nim kościół w barokowym stylu mieści salę z relikwiami świętej i kaplicę ozdobioną scenami z jej życia. 

Convento de Santa Teresa

 
Z postacią św Teresy związane są również inne budowle sakralne, m.in. Monasterio de La Encarnacion (Klasztor Wcielenia), Convento de Nuestra Señora de Gracia (klasztor Matki Bożej Łaskawej) czy Monasterio de San José (kościół i zakon pod wezwaniem św. Józefa).

W pobliżu placu Santa Teresa, obok bramy La Puerta del Alcázar, znajdziecie posąg przedstawiający mistyczkę. Najważniejsze święta miasta, odbywające się między 8 a 15 października, także obchodzone są na jej cześć.

swieta Teresa z Avili

 
Dla smakoszy

Odwiedzając Avilę powinniście koniecznie spróbować dwóch rzeczy, z których słynie: chuletón de Ávila oraz yemas.

Chuletón de Avila zachwyci wszystkich miłośników mięsa; cielęcy lub wołoy stek, zwykle dość krwisty i dobrze przyprawiony, serwowany jako ogromna porcja, na pewno doda Wam sił na dalsze zwiedzanie.

Drugi produkt typowy dla Avili zadowoli łasuchów. Słodki deser w postaci żółtka utartego z cukrem, cytryną i cynamonem, opakowany w białą bibułkę, nosi również imię patronki miasta: yemas de Santa Teresa. Możecie je kupić dosłownie na każdym kroku- i będzie to dobry prezent z Waszej wycieczki do Avili! 

yemas

 
Jak dojechać?

Avila oddalona jest od Madrytu o  113 km i ma z nim bardzo dobre połączenia.

Możecie wyruszyć w podróż autobusem z dworca autobusowego Estación Sur (calle Méndez Alvaro, 83), a dojazd zajmie Wam dwie godziny. Dostępne są też liczne połączenia pociągowe (odjazd z Madrytu z Chamartín), a cena biletu wynosi ok. 10-12 €. Podczas podróży podziwiać będziecie piękne góry Guadarrama i krążące nad nimi orły oraz stada byków pasące się na pastwiskach.