Najciekawsze rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Altea

Odkryj małe, urocze miasteczko Altea, które znajduje się zaledwie kilka kilometrów od tętniącego życiem kurortu Benidorm.  Altea to bielone fronty domów, wąskie, brukowane uliczki, piękne plaże, które przyciągają artystów i fotografów. Po prostu musicie tu trafić spędzając wakacje na wybrzeżu Costa Blanca. Pomimo, że to śródziemnomorskie miasteczko jest niewielkie, ale ma wiele do zaoferowania. Zapraszamy do odkrywania najpiękniejszych miejsc w Altea!

Zwiedź Stare Miasto w Altea

Stare Miasto w Altea

Nie można zwiedzać Altea bez przechadzki po malowniczym labiryncie brukowanych uliczek Starego Miasta - Casco Antiguo. Zobaczycie tu architekturę będącą odzwierciedleniem bogatej historii Hiszpanii i setek lat mauretańskiego panowania na półwyspie. Charakterystyczne bielone domy i mieniąca się w słońcu biało-niebieska kopuła kościoła na Plaza Iglesia z niesamowitym widokiem na morze. Warto zwiedzić kościół w środku, zobaczyć jego imponujące witraże i wystrój w stylu barokowym.

Starą dzielnicę Altea najlepiej jest zwiedzać pieszo. Pamiętajcie, aby zatrzymywać się przy  "miradores" czyli punktach widokowych, aby podziwiać spektakularne widoki na wybrzeże Morza Śródziemnego. Miasto ma wspaniałą atmosferę, którą tworzą skupione w jednym miejscu kawiarenki, sklepiki z wyrobami rękodzieła, galerie sztuki, stoiska lokalnych artystów oferujących regionalne rzemiosło, wyroby garncarskie. Wynajmij dom wakacyjny w Altea, aby pospacerować po labiryncie uliczek i być blisko skarbów, które oferuje to urocze miasteczko.  

Odwiedź targi i ryneczki Altea

Altea,rynek owoców i warzyw

W każdy wtorek, Altea staje się tętniącym życiem miejscem gdzie odbywa się jeden z największych rynków ulicznych na wybrzeżu Costa Blanca. Targowisko jest miejscem bardzo popularnym zarówno wśród miejscowych, turystów jak i mieszkańców okolicznych miasteczek. Przybywają, aby wybierać wśród najświeższych owoców, warzyw, ryb, kwiatów, tradycyjnych produktów lokalnych. Targ położony jest przy ulicy Calle Filarmónica i trwa od 8.00 do 14.00. 

Przy wjeździe do miasta, przy ulicy Camino del Algar, natraficie na drugi rynek Altea, odbywający się w każdy wtorek. Jest tu mnóstwo kolorowych straganów oferujących ubrania, biżuterię, wyroby ze skóry ręcznie robione oraz wiele innych produktów i regionalnych wyrobów. Także ten rynek odbywa się w godzinach 8.00 - 14.00. Jednak, bez obaw zdążycie zrobić zakupy w obu tych miejscach. 

Magiczna atmosfera tych ryneczków i ich bardzo lokalny charakter przyciąga do Altea wielu turystów. Warto wybrać się tu wcześniej rano, aby uniknąć tłumów, znaleźć miejsce do parkowania, a także trafić na najlepsze okazje. To zdecydowanie jedno z ciekawszych rzeczy do zrobienia w Altea. 

Relaks na plażach w Altea

Plaża w Altea

Od zatłoczonych plaż po spokojne zatoczki, na pewno w Altea znajdziecie plażę, która przypadnie Wam do gustu. Wody na wybrzeżu Costa Blanca są spokojne, krystalicznie czyste i miesiące się turkusowym kolorem. Plaże w Altea znajdują się rzut kamieniem od miasta i można do nich dojechać długim bulwarem, wzdłuż którego rozsiane są sklepy, bary i restauracje. Te plaże oferują wszystkie udogodnienia i są idealne na rodzinne wakacje na plaży. 

Niektóre zatoczki  "calas" mogą być trudniejsze do zdobycia. Jednak jak już się tam dostaniecie, na pewno stwierdzicie, że trud się opłacał.  To idealne miejsce, aby zrobić sobie dzień relaksu, z dala od tłumów, a w bardziej kameralnej atmosferze.

Jak rodzinnie spędzić czas w Altea

Altea, amatorzy Paddle Surf

Wypłyń na otwarte wody, ciesz się możliwościami jakie oferuje wybrzeże Morza Śródziemnego, odwiedź centrum sportów wodnych La Bocana.  Znajdziecie tu ofertę skierowaną zarówno do dzieci w wieku 6 lat jak i dla ich rodziców, według gustów: nurkowanie, spływy kajakowe, a może chcielibyście spróbować czegoś zupełnie nowego -  połączenie wiosłowania i pilatesu. Położony jest w centralnej części zatoki, między wyspą La Olla i Morro de Toix / Mascarat. 

Ńiektóre plaże w Altea są pełne atrakcji i udogodnień dla dzieci, takich jak Playa Cap de Blanc i Playa del Albir, z siatkami do gry w siatkówkę plażową, bramkami do piłki nożnej i urządzeniami do wspinaczki. Jeśli twoja rodzina ma ochotę odpocząć od plaży, udaj się do Terra Natura, lokalnego ZOO. Spotkanie z ponad 200 gatunkami zwierząt, wiele z nich można zobaczyć z bardzo bliska.  

Parki wodne zawsze są ulubionym miejscem wypoczynku rodzinnego. Aqualandia znajduje się już poza miastem, ale warto go odwiedzić. To jeden z najlepszych parków wodnych Costa Blanca dzięki rozbudowanej, bogatej ofercie. Zapewniony dzień pełen adrenaliny! Podczas gdy rodzice będą opalać się, ich podopieczni mogą korzystać z niekończącej się zabawy z parku. 

Odwiedź rosyjski kościół prawosławny

Imponujący Kościół Prawosławny Świętego Michała Archanioła zlokalizowany jest pomiędzy wzgórzami Altea. Nieco ukryty za drzewami, usytuowany tuż przy głównej drodze. Wiele osób przejeżdża tuż obok tej budowli będącej przykładem spektakularnej architektury. Był to jeden z pierwszych tego typu kościołów, które powstały w Hiszpanii,  jego budowę rozpoczęto w 2002 roku. Struktura, ikonografia, złote ozdoby miały oddać rzeczywisty wygląd XVII-wiecznego rosyjskiego kościoła prawosławnego.  

Kościół można zwiedzać w weekendy - rano i wczesnym wieczorem. Jednak jeśli zdarzy się, że traficie tu w ciągu tygodnia i świątynia będzie zamknięta, możecie zza ogrodzenia podziwiać złote kopuły świecące w słońcu. 

Wycieczka w góry Sierra Helada

Sierra Helada to pasmo górskie liczące 5 kilometrów długości. Znajduje się tu park z niesamowitymi widokami na wybrzeże Morza Śródziemnego. Najwyższe szczyt osiąga 439 metrów nad poziomem morza. Tutejsze szlaki są dość wymagające, bywają odcinki skaliste i mogące nastręczać problemy dla niewprawnych piechurów. 

Jeśli wynajęliście dom wakacyjny w Altea, macie do dyspozycji małą stację kolejową, którą możecie podróżować do sąsiednich miast i miasteczek, nadmorskich kurortów takich jak Denia, Benidorm czy Alicante. Odkrywając w ten sposób więcej atrakcji, które ma do zaoferowania wybrzeże Costa Blanca.