10 pomysłów na spędzenie czasu w Alicante

Wybieracie się do Alicante? Przedstawiamy Wam kilka pomysłów, jak ciekawie spędzić czas w tym niezwykłym mieście i jego okolicach. 

1. Zdobyć Zamek Św. Barbary

Castillo de Santa Barbara

 
Nad miastem, na szczycie wzgórza Monte Benacantil, góruje Castillo de Santa Barbara. Ta średniowieczna twierdza jest jednym z najważniejszych symboli Alicante, ładnie prezentuje się na zdjęciach… ale dopiero piękną panoramę możemy podziwiać z zamku! Na szczyt dostać się można windą (cena 2,4€ w jedną stronę) lub wybrać drogę na piechotę. Dostępnych jest kilka szlaków. Zamek podzielony jest na trzy części prezentujące różne epoki. Na wzgórzu znajdziecie także kawiarnię i restaurację, gdzie możecie usiąść i podziwiać okolicę. Widok na miasto, port i morze- bezcenny!

2. Spacer po mieście

Explanada

 
Najbardziej znana spacerowa ulica miasta to Explanada de España, wspaniała aleja równoległa do wybrzeża. Do jej budowy użyto ponad 6 mln sztuk kostki, ułożonej w trzykolorowe fale. Wzdłuż alei cztery rzędy palm oferują cień i piękne tło do zdjęć. Spacer po Alicante można zacząć od Mercado i przejść ulicą Rambla de Méndez Núñez, która doprowadzi Was do Explanady. Po drodze zatrzymajcie się przy Plaza del portal de Elche, uroczym placu w centrum, gdzie możecie odpocząć w cieniu czterech ogromnych fikusów.

Plaza del portal de Elche

 
Niedaleko stąd znajdziecie ulicę San Fransisco, znaną jako Calle de Las Setas, “Grzybowa Ulica”, którą władze miasta udekorowały wesołymi grzybami i ślimkami. To miejsce spodoba się tak dzieciom jak dorosłym!

grzybowa alejka

 
Z Esplanady przejdźcie do portu, gdzie znajdziecie marinę z zakotwiczonymi jachtami, restauracje serwujące pyszne owoce morza, budynek kasyna. oraz ogromny drewniany statek piracki. A z portu już o krok na plażę Postiguet…

3. Wycieczka do Villajoyosa

Villajoyosa

 
Villajoyosa to mała, urocza miejscowość na wybrzeżu, oddalona ok. 35 km od Alicante. Największą atrakcją są śliczne, kolorowe rybackie domki, ustawione w rzędzie równolegle do linii morza.Obok znajdziecie wiele barów i restauracji, i oczywiście, jak na Costa Blanca przystało, piekną piaszczystą plażę. Miasteczko słynne jest też z… czekolady! Wszystkim łasuchom polecamy zwiedzenie The Valor Chocolate, muzeum i fabryki czekolady, gdzie poznacie etapy produkcji słodkości, zobaczycie maszyny, a na koniec oczywiście zostaniecie zaproszeni na małą degustację w sklepie Dodajmy, że wstęp do muzeum jest bezpłatny. Kto odmówi sobie takiej słodkiej przyjemności? 
By dojechać do Villajosa wystarczy wybrać tramwaj linii L-1 jadący z Alicante do Benidormu i wysiąść na przystanku La Vila Joiosa.

4. Spacer po plaży San Juan i Muchavista

Playa San Juan

 
Costa Blanca wabi turystów wspaniałymi plażami. Najlepszą, moim zdaniem, jest plaża San Juan, oddalona kilka kilometrów od miasta Alicante. To prawie 10 km przepięknej, szerokiej plaży o drobnym, białym piasku. Nie zabraknie tu boisk do siatkówki plażowej, atrakcji dla dzieci, chiringuitos. Wzdłuż plaży ciągnie się palmowa promenada, zawsze pełna spacerowiczów i miłośników biegania. Aby dotrzeć na plażę San Juan, wsiądźcie w Alicante w tramwaj linii L-3 i po 20 minutach wysiądźcie na jednym z przystanków: Costa Blanca, Carabiners lub Muchavista. 
Warto również wstać wcześnie rano (lub nie iść spać!) i podziwiać cudowny wschód słońca na plaży San Juan.

5. Wieczór w El Barrio i porcie

nightlife Alicante

 
Alicante jest miastem pełnym życia o każdej porze dnia. Nocna rozrywka to przede wszystkim centrum wzdłuż Rambla de Méndez Núñez, mała dzielnica El Barrio i Calle de Castaños. Innym popularnym miejscem nocnych wyjść jest port z kasynem oraz dyskoteka Marmarela na Muelle Levante. El Barrio to strefa przyciągająca młodych; każda uliczka wypełniona jest pubami i barami, wesołą atmosferą i muzyką. Imprezowanie można zacząć w jednym z barów (np. Austin, La Habana), a nocą odwiedzać małe bary-dyskoteki, w których rozbrzmiewa muzyka reggaetón, bachata, salsa i pop latino. Wstęp jest bezpłatny, a ceny w barze przystępne. Koniecznie przeżyjcie choć jedną bezsenną noc w Alicante!

6. El Tardeo

Typowe hiszpańskie imprezy zaczynają się późną nocą i równie późno się kończą… Alicante zapoczątkowało nową tradycję świętowania już od godzin południowych! W soboty El Tardeo rozpoczyna się ok 12.00 na placu z tyłu Mercado Central (tzw. Plaza de las flores). Gra muzyka, grupy przyjaciół gromadzą się ze swoim prowiantem i zaczynają świętowanie; następnie przenoszą się na ulicę Calle de Castaños, gdzie panuje nizwykły radosny klimat. Tarasy barów i restauracji pełne są ludzi jedzących tapas i pijących piwo lub modny ostatnio gin-tonic. Wesoła wrzawa, moc uśmiechu i szczęśliwych osób. Po posiłku uczestnicy idą świętować dalej w okolicznych barach i dyskotkach. Tańce w lokalu, gdy na zewnątrz wciąż mocno świeci słońce… tylko w Alicante!

7. Las Hogueras

Las Hogueras

 
Jeśli nie straszne Wam tłumy ludzi, odwiedźcie Alicante w czerwcu, kiedy miasto świętuje nadejście lata. W dzielnicach powstają ogromne konstrukcje “hogueras”- figury z drewna i kartonu, czasem piękne, czasem ironiczne, które zostają wszystkie spalone w noc 24 czerwca. Wcześniej przez kilka dni ludzie wychodzą na ulice, by w otoczeniu muzyki i fajerwerków, zajadając się brevas i cocą, i cieszyć się tym radosnym, ognistym świętem.

Parada Las Hogueras

 
Alejami dumnie paradują orkiestry i kobiety w tradycyjnych, zdobnych sukniach. Wrażenia niezapomniane!

8. Wycieczka do Elche

Elx

 
Lubicie Palmy? Jeśli tak, koniecznie wybierzcie się do Elche- miasta z największym gajem palmowym, wpisanym w 2000r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całe miasto usiane jest palmami o rozłożystych pióropuszach. Największe i najstarsze okazy możecie oglądać w Huerto del Cura. Arabowie przyczynili się do powstania tej oazy konstruując sieć kanałów melioracyjnych. W mieście znajdziecie także pałac Altamira, Bazylikę i Łaźnie Arabskie. Elche leży w odległości ok. 20 km od Alicante, a miasta są dobrze skomunikowane.

9. Wizyta w Muzeum Volvo Ocean Race

Muzeum Volvo Ocean Race

 
Położone w porcie, to nowoczesne muzeum upamiętnia rozpoczęcie regat Volvo Ocean Race. Wewnątrz czekają na Was liczne mutimedialne atrakcje, wizualizacje, symulatory, gry i filmy, prezentujące sprzęt i informacje o morzu, zdjęcia jachtów i zawodników. Muzeum jest bezpłatne. Volvo Ocean Race to należy do najtrudniejszych, najbardziej prestiżowych imprez żelarskich na świecie, podczas której uczestnicy, zmagając się z żywiołem, pokonują kilka oceanów.

10. Rejs na Tabarkę

 Tabarca

 
Szukacie krystalicznej wody, możliwości nurkowania i ładnyh widoków? Wybierzcie się na Isla de Tabarca. Ta maleńka wyspa, zamieszkała przez 70 osób, leży w pobliżu Alicante i Santa Pola. Nie ma tam samochodów, wyspę zwiedzicie się na piechotę, a potem zrelaksujecie się na plaży. Statki wycieczkowe na Tabarkę odpływają z portu w Alicante codziennie o 11:15 i powracają o 16.15. Wyspa jest ważnym rezerwatem marynistycznym, a okalające ją wody pełne są ryb, jeżowców, rozgwiazd i krabów. Koniecznie zabierzcie ze sobą maskę do nurkowania!