Sortuj według: Kordoba miasto

Festiwal Patios w Kordobie - Fiesta de los Patios 2015

Fiesta de los Patios - film

La Fiesta de los Patios - co to takiego? 

La Fiesta de los Patios de Córdoba to dla wielu najbardziej wyczekiwana impreza tej wiosny. Każdego roku przez 12 dni w maju mieszkańcy Kordoby otwierają swoje patia, często prywatne, ujawniając sekrety kryjące się w ich wnętrzach: dywany kwiatów,ręcznie wykonane arabskie mozaiki, orzeźwiające fontanny i przepiękne tarasy.Sięgające kilku wieków wstecz patia są niczym małe sanktuaria. Przez większość czasu ukryte pośród wąskich uliczek Kordoby, w tym szczególnym momencie w roku są otwierane dla publiczności, uwalniając egzotyczne aromaty jaśminu, geranium, goździków i kwiatów pomarańczy.  

La Fiesta de los Patios to wydarzenie, którego nie wolno Ci przegapić. 

Historia kordobańskich patios 

Rozpoczęcie budowy patios w Kordobie przypisuje się Rzymianom. Warto pamiętać, że w miesiącach letnich 45 stopni Celsjusza na termometrze jest czymś zupełnie normalnym, noce natomiast potrafią zaskoczyć przymrozkami.Żeby zrekompensować nieco ten surowy klimat, Rzymianie, a później Arabowie, zaczęli budować swoje domy w szczególny sposób. Postanowili w centrum budynku włączać niewielki, przeważnie nieco zacieniony dziedziniec. Te wewnętrzne przestrzenie były miejscem gdzie rodziny gromadziły się w czasie największych letnich upałów. Rzymianie wykorzystywali patia także do zbierania wody deszczowej. 

Jednak dopiero Arabowie przenieśli znaczenie patios i wewnętrznych dziedzińców na zupełnie nowy poziom. Poprzez wprowadzenie dużej ilości roślin: miniaturowych drzewek i kwiatów, po wejściu do budynku odczuwa się przyjemny, orzeźwiający chłód, który rozprzestrzenia się na cały dom. Tak niepozorny wynalazek działa zaskakująco dobrze. Na niektórych patiostemperatura może być niższa nawet o 10-15 stopni w porównaniu do tej na zewnątrz. W miesiącach letnich nawet kilka stopni robi różnicę. 

Muzułmanie pokładali duży nacisk na społeczną stronę patios.Te domowe oazy miały być czymś więcej niż miejscem na popołudniową sjestę, chodziło bardziej o tworzenie więzi między rodziną i przyjaciółmi,poznawanie się i odpoczywanie w przyjemnej atmosferze, spędzanie wspólnie czasu.   

Ten zwyczaj praktykowano przez setki lat a na rezultaty, które dziś mamy możliwość oglądania jest tylko jedno słowo:spektakularne! 

 

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO 

La Fiesta de los Patios de Córdoba została w 2012 roku dodana do Listy reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Ten prestiżowy tytuł trafił do Hiszpanii po raz 13,uznając Festiwal za zjawisko kulturalne, które warto chronić. 

Ustanowiona nie tak dawno, bo w 2008 roku lista prowadzona jest przez UNESCO w celu wyróżnienia na arenie światowej wybranych zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych.Warto przypomnieć, że aż 44 zabytki znajdujące się w Hiszpanii  zostały uznane za warte umieszczenia wśród zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Ustępuje ona tylko Włochom,które mają ich aż 48. 

Trzeba przy okazji dodać, że Stare Miasto w Kordobie gości na tej liście jako największy na świecie obszar miejski.

 

Konkurs 

El Festival de los Patios to także coroczy konkurs, przy którym powiedzieć, że wygrana jest pożądana to trochę mało, to ogromne wyróżnienie.Jak twierdzi Manuel Garrido Moreno, przewodniczący stowarzyszenia Asociación de Amigos de los Patios: " Festiwal de los Patios  jest dla Kordoby tym, czym fiesta San Fermin dla Pamplony".   

Po raz pierwszy władze Kordoby zdecydowały zorganizować ten nietypowy festiwal w 1918 roku, ale pierwszy konkurs odbył się trzy lata później, w 1921 roku. Zamysł był prosty: aspekt współzawodnictwa miał zachęcić do zachowania tradycji kultywowanej od setek lat. 

El Festival de los Patios zawieszono na trzy lata, na czas hiszpańskiej wojny domowej, od jej zakończenia celebruje się go rokrocznie.Nagrody przyznaje się dla najpiękniejszych i najlepiej zachowanych dziedzińców. Patia rywalizują w następujących kategoriach: tradycyjny, nowoczesny,religijny, muzułmański, w stylu mudéjar, rodzinny, stworzony dzięki społeczności, artystyczne wykorzystanie wody, oświetlenie, zróżnicowanie kwiatów, konserwacja architektoniczna i wiele więcej! 

Nie zapominajmy, że kwiaty to nie wszystko. Większości wizyt  w tych "mini-teatrach" towarzyszy muzyka i pokazy flamenko, odwiedzający mogą napić się miejscowego wina i spróbować tradycyjnych tapas. Kordobański maj przyciąga wiele znanych na scenie flamenko nazwisk, dlatego nie zdziwcie się gdy zobaczycie artystów tańczących spontanicznie w najmniej spodziewanych zakątkach. 

Liczba patios, które biorą udział w konkursie zmienia się z roku na rok. W 2013 władze miasta wybrały łącznie 52 patia otwarte dla publiczności. 

Festiwal Patios 2015 

W tym roku wielkie świętowanie rozpocznie się 7 maja i będzie trwało aż do 17 maja. W ciągu dwóch tygodni będzie można obejrzeć 55 patios w centrum Kordoby. Wizyty odbywają się od 11.00 do 14.00 i od 18.00 do 22.00. Należy pamiętać o postaraniu się o bilety wcześniej, zwiedzanie jest darmowe, ale  mile widziane są niewielkie datki już na miejscu. 

Trasy

Władze Kordoby opublikowały 9 proponowanych tras, którymi warto podążać aby zwiedzić jak najwięcej i nie błądzić w krętych uliczkach miasta. 

 

Więcej informacji i interaktywną mapę znajdziesz na puertadelospatios.com. Dla jeszcze łatwiejszego poruszania się po Kordobie można pobrać darmową aplikację na smartfony - na patiosyrutascordoba.com.

Warto zacząć od Palacio de Viana, w którego skład wchodzi aż 12 dziedzińców i ponad 5 wieków historii - tu znajdziesz więcej informacji.  

Inne miejsca, których nie może zabraknąć na Twojej trasie to dzielnica Alcazar Viejo i stara dzielnica żydowska.Niektóre z większych patios są otwarte także w ciągu roku a wizyty są płatne. 

Jeśli podróżujecie w grupie (conajmniej 15 osób) możliwe jest także zorganizowanie wizyty z przewodnikiem w języku hiszpańskim i angielskim.Ceny: dorośli 12€,dzieci 9€ (5 - 12 lat), dzieci poniżej 5 lat nie płacą. Aby zarezerwować wizytę z przewodnikiem wystarczy zadzwonić na  +34 620460024 lub wysłać wiadomość do emadescubrirlospatios@rafaelbarondorador.com   

Maj w Kordobie 

Maj to dla Kordoby ważny miesiąc. W zasadzie najważniejszy i to nie tylko ze względu na Festiwal Patios. Trwające cały miesiąc uroczystości znane są pod wspólną nazwą Majowego Festiwalu - Festival de Mayo. 

Miesiąc rozpoczyna się od Cruces de Mayo czyli Festiwalem Krzyży (od 29 kwietnia do 3 maja), w którym to mieszkańcy konkurują ze sobą na najlepiej udekorowany krzyż wykonany z kwiatów. Świętu towarzyszy procesja znana jako La Batalla de las Flores - Bitwa Kwiatów. 

Kolejne święto to wspomniany już Festiwal Patios, które jest najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w kalendarzu. Obchody kończą się kordobańską ferią  - Feria de Córdoba (od 23 do 30 maja), ale o niej innym razem. 

Nie ma lepszego miejsca na powitanie wiosny niż majowa Kordoba pełna kwiatów, aromatów i życia! 

Praktyczne informacje  

Dokładne terminy różnią się nieznacznie zależnie od roku,generalnie Festiwal Patios rozpoczyna się zaraz po zakończeniu Cruces de Mayo.

Wizyty organizowane są rano i wieczorem, patia otwiera się  od 11.00 do 14.00 i od 18.00 do 22.00 od niedzieli do czwartku, w piątki i soboty do północy. 

Bilety są darmowe, ale trzeba je rezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem http://entradaspatioscordoba.com/ Strona na dzień dzisiejszy jest nieczynna, ale ruszy jak tylko wejściówki będą dostępne. 

Wszystkie patia znajdują się w tradycyjnie ustanowionych strefach: Santa Marina-San Andrés, San Lorenzo-San Agustin, Regina-La Magdalena, San Pedro-Santiago, Judería i San Basilio.  Podczas rezerwacji biletu należy wybrać określony obszar, który chcesz odwiedzić.

Udostępnij artykuł

Komentarze

X
Wygraj voucher o wartości 750€!
Zapisz się do naszego newslettera i wygraj 750€ na najbliższe wakacje w Hiszpanii. Wybieraj spośród ponad 7500 nieruchomości.

 Wygraj voucher o wartości 750€!