Wieś Pals: średniowieczna historia, plaże, gastronomia & przyroda

Pals znana jest jako jedna z bardziej urokliwych wiosek,  którą warto odwiedzić podczas wakacji na Costa Brava. Osada położona jest na wzgórzu, zbudowano ją wokół twierdzy. Do dzisiaj zachowała swój średniowieczny wygląd, do tego stopnia, że podczas wizyty w Pals mamy wrażenie, że odbywamy podróż w czasie. 
 
Historyczne centrum zostało dobrze zachowane, przetrwały też lokalne tradycje i gastronomia, to wszystko powoduje, że podróż do Pals to wyjątkowe doświadczenie. W ciągu całego roku organizowane są imprezy gastronomiczne i kulturalne, a okolica wygląda dosłownie jak wymarzony wakacyjny zakątek z folderów turystycznych; dziewicza plaża, wydmy, tajemnicze mokradła i pola ryżowe. Obszar stanowi część rezerwatu przyrody. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje, aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony w Pals i nie pominąć żadnej atrakcji.

1. Poznaj historyczną wieś

Wioska Pals

Spacer po Pals to wcielenie się w rolę odkrywców autentycznego piękna, które nie poddało się upływowi czasu. Historia przemawia do nas tu z każdego zaułka, dlatego bacznie powinniśmy obserwować wszystkie elementy architektoniczne i ozdobne detale, malownicze łuki, bramy, które tworzą świadectwo dawnych epok. Uderza ilość i różnorodność kwiatów oraz zieleni, która stanowi wspaniałe uzupełnienia dla zabytkowych kamienic.

Pals została tak dobrze zachowana dzięki miejscowemu lekarzowi, który zainicjował restaurację zabytkowej zabudowy wsi popadającej w ruinę. W 1973 roku Pals została uznana za obiekt dziedzictwa narodowego

Pals

Pierwsze wzmianki o Pals pochodzą z IX wieku chociaż istnieją przekazy, że osada była zamieszkana dużo wcześniej. Nazwa pochodzi od łacińskiego "Palus", co oznacza "podmokły teren" otoczony stawami i bagnami. 

Kilka historycznych atrakcji 

Wieża Torre de las Horas, Pals

Okrągła romańska wieża Torre de las Horas zdecydowanie wyróżnia się na tle innych budynków. Powstała na przestrzeni XI i XIII wieku.  Główna droga prowadząca do wioski ukierunkowana jest prosto na tę wieżę. Baszta to pozostałość po zamku, który został zniszczony podczas Katalońskiej Wojny Domowej w XV wieku. Przekształcono ją w gotycką dzwonnicę co wyjaśnia jej nazwę "Wieża Godzin". W sumie z dawnej fortyfikacji pozostały cztery wieże, połączone są kamiennymi murami. 

W najwyższym punkcie znajduje się punkt widokowy mirador Josep Pla, nazwany tak na cześć pisarza pobliskiego niezwykle urokliwego miasta Palafrugell, który często opisywał wioskę Pals i zwykł mówić o niej: "Pals jest dobra nie tylko na jedną wizytę, ale na setki wizyt". Z usytuowanego tu punktu widokowego można podziwiać panoramiczne widoki na Wyspy Medes, masyw Mocizo del Montgri i góry Sierra de l'Albera.

Kościół - Iglesia de Sant Pere, Pals

Kościół Sant Pere stoi tu od ponad tysiąca lat. Część kamieni, z których został zbudowany pochodzi ze starego zamku w Pals. Przebudowywany wielokrotnie przez setki lat stał się mieszanką różnych stylów architektonicznych; baza rzymska, elementy gotyckie i barokowe oraz XVIII-wieczna wieża dzwonnicza. 

Muzeum - Casa de Cultura Ca La Pruna, Pals

Fortyfikacja Muzeum-Dom Kultury Ca La Pruna datowana jest na XV-XVI wiek. Możemy zobaczyć tu ekspozycję stałą win i katalońskiej Cava. Jest tu też replika XVIII-wiecznej farmacji. W tutejszych zabytkowych budynkach mieści się też Muzeum Archeologii gdzie zgromadzono przedmioty znalezione na angielskim okręcie, który zatonął podczas Wojny o Niepodległość (1808 rok). Wydarzenie to miało miejsce podczas oblężenia pobliskiego Roses - dzisiaj to wspaniały nadmorski kurort.

Pals

Podczas zwiedzania wioski na pewno natkniesz się na kilka galerii sztuki i niezwykle urocze małe sklepiki gdzie będziesz mógł kupić piękną katalońską ceramikę w dobrej cenie, jako pamiątkę z wakacji. 

Po intensywnym zwiedzaniu i dniu pełnym emocji na pewno z przyjemnością odpoczniesz relaksując się w pięknej scenerii Pals. Takim miejscem, które świetnie nadaje się na chwilę oddechu jest klimatyczny plac centralny Plaça Major, z widokiem na budynek ratusza, gdzie czuć ducha średniowiecza. 

Pals - Plaça Major

Jeśli lubisz próbować specjałów lokalnej kuchni to koniecznie musisz zamówić tradycyjną potrawę z ryżu Arròs de Pals a la cassola w jednej z tutejszych restauracji. Pals to zagłębie ryżowe. Producentem tego zboża jest od ponad pięciu wieków. Wczesną wiosną odbywa się kampanią gastronomiczna, której bohaterem jest właśnie ryż. Wydarzenie nazywa się "Pals i jej kuchnia ryżowa". Szczegółowe informacje o gastronomicznych fiestach znajdziecie poniżej.

2. Odkryj lokalną kuchnie i delektuj się tutejszym ryżem

Szlaki pomiędzy polami ryżowymi 

Pola ryżowe, Pals

Wyobraź sobie podróż szlakiem po polach ryżowych pieszo lub rowerem, istnieje jeszcze trzecia opcja - zwiedzanie jadąc w małym turystycznym pociągu, z którego możemy podziwiać widoki na uprawę tego zboża bardziej kojarzącego się nam z Chinami, niż z Europą (w miesiącach letnich pola mają intensywnie zielony kolor). W oddali rozpościera się widok na góry Montgrí.

Ta ryżowa wycieczka pociągiem "Xiulet de Pals" (trwa około 90 minut) obejmuje także wizytę w młynie, gdzie od XV wieku odbywał się proces przetwarzania ryżu. Turystom podczas zwiedzania towarzyszy przewodnik. Wycieczka jest dostępna w języku angielskim od kwietnia do października (więcej informacji znajdziecie tu: http://www.elxiuletdepals.com/en/route-of-pals-rice/ lub pod numerem telefonu: 628 59 79 72).

"Kampania gastronomiczna Pals i Ryż" oraz Festiwal Wina (kwiecień-maj)

Pals, danie z ryżu

Jeśli planujesz pobyt w Pals w kwietniu lub w połowie maja będziesz miał okazję uczestniczyć w tradycyjnym, lokalnym wydarzeniu promującym tutejszy ryż: "Kampania Gastronomiczna Pals i Ryż" ,w którym biorą udział producenci, tutejsze restauracje i rada miejska miasteczka. To niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się wszystkiego o historii uprawy ryżu, długiej tradycji produkcji tego zboża w Pals. Przewidziano wycieczki z przewodnikiem, uczestnicy poznają etapy i sposoby produkcji ryżu, jego właściwości i rodzaje. Odbywa się demonstracja potraw z ryżu, kurs gotowania, targi lokalnych produktów, warsztaty rzemieślnicze, pokazy kulinarne.

Najlepszą i najbardziej oczekiwaną częścią wydarzenia jest specjalne menu serwowane przez lokalne restauracje, w których podawane są potrawy z ryżu zgodnie z tradycyjnymi recepturami Pals, a także typowe lokalne przystawki oraz desery. 

Kwiecień to miesiąc kiedy na Costa Brava odbywa się Festiwal Wina, w jego ramach przewidzianych jest ponad sto różnych wydarzeń i atrakcji w regionie Empordà, między innymi: degustacja wina, terapia winem, wycieczki przyrodnicze, specjalistyczne zajęcia dla profesjonalistów z branży winnej i wiele innych... (więcej informacji na doemporda.cat)

Tradycyjne "Sadzenie Ryżu": demonstracja dla turystów (czerwiec)

Pola ryżowe, Pals

Czerwiec jest idealnym miesiącem, aby odwiedzić te strony. Wtedy można zobaczyć jak mieszkańcy Pals sadzili ryż w sposób tradycyjny, ręcznie, stojąc po kostki w wodzie, z pochylonymi plecami. Tak sadzono ryż zanim wymyślono maszyny, które zastąpiły człowieka w tej trudnej pracy na polu ryżowym. 

Podczas obchodów "Sadzenia ryżu" (La Plantada) każdego roku starsi rolnicy z okolicznych wiosek pokazują zwiedzającym cały proces sadzenia zboża, które tak rozsławiło Pals i stało się turystyczną atrakcją. Po zakończeniu pokazu na polu ryżowym przychodzi czas na odpoczynek i śniadanie, podczas którego zwiedzający mają okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ryżowych tradycjach regionu i życiu na wsi.  

Tradycja "Zbioru Ryżu": demonstracja dla turystów (październik)

Pola ryżowe, Pals

W październiku można zobaczyć, jak ryż, który posadziło się w czerwcu, zbierany jest tą samą tradycyjną metodą czyli ręcznie. Starsi rolnicy tną łodygi, układają na stosy i umieszczają je na drewnianej barce ciągniętej przez konie. Prace polowe kończą się posiłkiem, którego głównym składnikiem jest ryż. 

Gwiazda Michelin, restauracja z listy ‘Best of the World’

Jeśli jesteś smakoszem koniecznie musisz odwiedzić słynną, trzygwiazdkową restaurację Celler de Can Roca w Gironie. Zajmowała ona pierwsze miejsce na legendarnej liście "50 Best Restaurants in the World" (50 najlepszych restauracji na Świecie") pisma Restaurant Magazine. Warto jednak pamiętać, aby zarezerwować stolik wiele miesięcy wcześniej!

Targi Sera & Wina w Pals (sierpień)

Festiwal Wina, Pals

Jeśli odwiedzasz Pals pod koniec sierpnia, trafisz na doskonałą imprezę gastronomiczną Targi Sera i Wina Katalońskiego (Fira de Vins y Cavas de Pals), gdzie jest bardzo silna reprezentacja regionu Empordà.

Przez dwa wieczory piękne patio budynku Ca La Pruna oferuje przestrzeń wystawienniczą dla katalońskich win i swojskich serów, którą co roku odwiedzają turyści hiszpańscy jak i zagraniczni. To okazja do degustacji różnych lokalnych wyrobów, którym przyznano znak jakości  "Denominación de Origen". Możesz kupić bilet na degustację wina lub sera. Jest też możliwość kupienia łączonego biletu na dwie imprezy gastronomiczne.

Festiwal Wina, Pals

Nit d’Espelmes: magiczna letnia noc w Pals (sierpień)

Oprócz pysznych gastronomicznych wydarzeń, Pals organizuje też romantyczne festy, jedną z nich jest specjalna noc nazywana Nit d'Espelmes. W połowie sierpnia wszystkie światła w wiosce gasną, a zastępują je świece.

Ponad 10 tysięcy świec jest zapalanych jednocześnie, aby podkreślić i wydobyć piękno lokalnej architektury Pals oraz wprowadzić wyjątkowy nastrój.  Wydarzeniu towarzyszą koncerty plenerowe w magicznej scenerii. Mieszkańcy zainspirowali się podobną imprezą, która co roku organizowana jest we włoskiej miejscowości Vallerano i nazywa się Notte delle Candele.

Espelmes, Pals

3. Zresetuj umysł w Rezerwacie Przyrody

Pals jest częścią rezerwatu  Parque Natural del Montgrí, las Illes Medes y el Baix Ter. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, to dla ciebie idealna propozycja; można tu wybrać się na wycieczkę pieszo, na rowerze lub konno. 

Na szlaku możemy zobaczyć różne gatunki ptaków, które występują licznie w rezerwacie. Ze względu na mokradła i bagna, którymi pokryty jest teren, ptaki chętnie wybierają je na swoje siedlisko. Ornitolodzy - amatorzy mają tu swój raj i mogą obserwować i fotografować skrzydlatych mieszkańców.

Basses d'en Colls, Pals

Jeśli lubisz wyzwania i jesteś gotowy na dłuższą wyprawę pieszą lub rowerową to obierz jako swoją metę szczyt góry - Massís del Quermany. Twój wysiłek będzie nagrodzony wspaniałymi widokami na średniowieczną osadę  Pals, z otaczającymi je mokradłami, okoliczne plaże oraz Wyspy Medes, Pireneje i góry Gavarres. Przygotuj aparat, aby zrobić zdjęcia panoramy, która przyprawi cię o gęsią skórkę. Możesz kontemplować te widoki otoczony naturą, w ciszy. 

Jeśli podróżujesz z dziećmi to świetną propozycją i uzupełnieniem wycieczki będzie odwiedzenie parku atrakcji Parc Aventura Costa Brava, o którym piszemy w naszym przewodniku idealnym na rodzinne wakacje w Pals.

4. Aktywnie lub leniwie na plaży w Pals

Średniowieczne Pals nie jest miasteczkiem plażowym, co powoduje, że jest miejscem mniej zatłoczonym niż okoliczne kurorty turystyczne (zwłaszcza w lipcu i sierpniu). To, że jest oazą wyciszenia nadaje temu miejscu wiejski, sielski urok gdzie możemy spędzić urlop w spokojnym otoczeniu. Jednak dla amatorów kąpieli morskich mamy dobrą wiadomość - plaża znajduje się zaledwie 3 kilometry od wioski i jest to najdłuższa plaża na Costa Brava!

Basses d'en Coll, Pals

Platja de Pals (plaża w Pals) to długi odcinek złotego piasku i część parku naturalnego gdzie możesz zażywać kąpieli słonecznych i morskich mając fascynujący widok na Wyspy Medes. Trudno o przyjemniejsze miejsce na długie spacery wzdłuż wydm, które objęte są specjalną ochroną i ekosystemów takich jak mokradła i pola ryżowe usytuowane wzdłuż plaży.

Sporty wodne, golf, nurkowanie i wiele innych atrakcji jest dostępnych na plaży. Jeśli lubisz spokojne wakacje bez tłumów warto rozważyć pobyt w Pals w miesiącach jesiennych. W tym okresie, we wrześniu i październiku, temperatury są bardzo przyjemne, woda w morzu ciepła po kilku gorących miesiącach wakacji. Wszystkie przydatne informacje znajdziesz w naszym przewodniku po plaży w Pals.

5. Obowiązkowy punkt urlopu: zwiedzanie okolic Pals

Jest wiele propozycji zwiedzania miejsc niezwykle interesujących w najbliższych okolicach Pals, które nie potrwają więcej niż jeden dzień. Jeśli lubisz historyczne, klimatyczne miejsca warto rozważyć wycieczkę do miasteczka-twierdzy Peratallada oddalonego zaledwie o 10 kilometrów. 

Begur

Okoliczne miasteczka to wymarzone wakacyjne kurorty takie jak Begur czy Palafrugell oferują piękne plaże i urocze zatoczki gdzie spędzisz niezapomniany urlop. Być może słyszałeś ich nazwy : Sa Tuna, Tamariu...

Girona - malownicze miasto, z bogata historią znajduje się 45 km od Pals i tam powinniście zaplanować jednodniowy wypad  z rodziną. Nie wspominamy o Barcelonie, która jest punktem obowiązkowym wakacji w Katalonii. To około 130 km od miejsca naszego pobytu. Okolica kryje tyle atrakcji i miejsc, które was zachwycą, że jeden urlop może wam nie starczyć. Na pewno zechcecie tu wrócić!

Mapa