Planujemy rodzinne wakacje w Cadaqués

Nie ma lepszego miejsca na Costa Brava, w którym odpoczniecie od codzienności i przeżyjecie niezapomniany urlop wspólnie z rodziną, niż Cadaqués. Zabytkowa starówka, pełna wąskich brukowanych uliczek i uroczych białych domków ściśniętych wzdłuż wybrzeża, a także piękna okoliczna przyroda z parkiem przyrodniczym Cap de Creus gwarantują nam wakacyjne dni pełne rozrywki, przyrody, kultury i oczywiście słońca.
 
Panorama Cadaqués
 
Cadaqués łączy w sobie piękno i sztukę. Magiczne miasteczko, które urzekło największych hiszpańskich malarzy, Pabla Picasso i Salvadora Dalí, dziś wciąż przyciąga wielu artystów, miłośników spokoju oraz fotografów. Oto atrakcje, które czekają na Was podczas wakacji w Cadaqués: 

Tapas, galerie, sklepy i urokliwa starówka

Rozpoczniemy nasz przewodnik po Cadaqués od odwiedzenia starego miasta. Labirynt brukowanych uliczek i bielone domy zdobione niebieskimi dodatkami tworzą uroczą starówkę, która przypomina piękny widoczek z pocztówki. Dodajmy do tego fakt, że domki położone są bezpośrednio przy morzu, dając nam wspaniałe widoki na wybrzeże. Przygotujcie dobre aparaty... 
 
Cadaqués, zabytkowe centrum miasta
 
Naszym zdaniem, najlepszą porą na spacer wzdłuż promenady jest wieczór, kiedy słońce zaczyna się chować, tworząc na niebie niezwykły efekt. Poczujcie lekką morską bryzę i zachwyćcie się pięknem modernistycznych budynków, które napotkacie na Waszej drodze. Możecie również wspiąć się na najwyższy punkt miasta, obok kościoła Santa María de Cadaqués, i stamtąd podziwiać panoramę na zatokę. 
 
Na całej starówce napotkacie liczne bary i restauracje, idealne by skosztować lokalnej gastronomii, bazującej się głównie na świeżych rybach i winach D.O. Empordà. Doskonałe miejsce na wakacje wspólnie z rodziną! Ponadto, Cadaqués otaczają równie urokliwe wioski, których zwiedzanie jest prawdziwą przyjemnością. Radzimy więc Wam zarezerwować zakwaterowanie na Costa Brava i bez pośpiechu delektować się czarem tej pięknej okolicy. 

Starówka Cadaqués

Muzeum - Dom Salvadora Dalí

Kontynuujemy zwiedzanie miasta, odwiedzając kolejną atrakcję, która powinna spodobać się tak dorosłym, jak i dzieciom: Dom - Muzeum malarza Salvadora Dalí. Kataloński artysta wybrał zatokę Portlligat, w Cadaques, aby urządzić tu pracownię i uwolnić swoją wyobraźnię. Dom był istotnym elementem życia malarza i stanowił część jego pracy artystycznej, a dekorowany z biegiem lat przekształcił się w prawdziwy skarb.
 
Wizyta w Domu - Muzeum Salvadora Dalí jest ciekawym doświadczeniem, podczas którego odkrywać będziecie pokoje, warsztaty, ogrody... Nie myślcie jednak, że to zwyczajny dom; każdy kolejny pokój jest bardziej surrealistyczny od poprzedniego, z elementami i obrazami, które tylko tak wielki geniusz jak Dalí mógł stworzyć!
 
Muzeum Dom Salvadora Dalí
 
Warto również przespacerować się wzdłuż zatoki Portlligat. Widoki na morze, rybackie łodzie spoczywające na piasku, plaże i wspaniałe klify inspirowały Daliego, dlatego tak licznie pojawiają się w jego dziełach. Jeżeli przyjedziecie do Cadaques, koniecznie zajrzyjcie do Domu - Muzeum Salvadora Dalí!
 
Godziny wstępu:
Od 16 września do 6 stycznia oraz od 10 lutego do 14 czerwca: 10:30- 18:00
Od 15 czerwca do 15 września: od 09:30 do 21:00
Wstęp: 11 euro; bezpłatny dla dzieci do 8 lat. 
 
Playa de Portlligat

Słońce i plaża w raju

Działanie morza i siła wiatru Tramontany wyrzeźbiły przepiękne wybrzeże, pełne klifów i małych uroczych zatoczek. Plaże w Cadaqués są idealne na rodzinne wycieczki, gdyż zapewniają wszelkiego rodzaju usługi i udogodnienia. Jedną z najbardziej znanych plaży rodzinnych jest Playa del Ros, oferująca odwiedzającym krystaliczną i płytką wodę oraz imponującą panoramę z górami Puig de Paní oraz Puig de Bufadors w tle.
 
Jeżeli oddalicie się trochę od centrum miasta i zdecydujecie zagłębić się w Cap de Creus, odkryjecie prawdziwie rajskie zatoczki! Dostęp do nich nie jest już tak łatwy i nie oferują wszystkich usług plażowych, jak ma to miejsce na plażach miejskich, jednak naprawdę warto włożyć trochę wysiłku! Wynagrodzeni zostaniecie ciszą i spokojem, krystaliczną wodą i naturą wokół!
 
Cala Rostella

Piesza wędrówka w poszukiwaniu inspiracji

"To mitologiczne miejsce stworzone bardziej dla bogów niż dla ludzi i takie powinno pozostać" - tak oto opisał Dali jedną z najbardziej idyllicznych tras w Cap de Creus. Oprócz bajecznych plaży i zatoczek, ten park przyrodniczy znany jest bowiem ze wspaniałych szlaków wędrownych, które Wy również macie szansę odkryć!
 
Jedną z naszych ulubionych tras jest Paratge de Tudela, której początek znajduje się około pół godziny jazdy samochodem od Cadaqués. Można zostawić auto na parkingu (płatny 5 euro) i rozpocząć pieszą wędrówkę, trwającą średnio 2 godziny. Nie zapomnijcie o kapeluszach, kremach z filtrem i wodzie, gdyż na trasie nie ma dużo cienia!
 
Paratge de Tudela
Wzdłuż całej trasy możecie podziwiać ciekawe formy geologiczne, które tworzą tutejszy krajobraz i które prawdopodobnie skojarzą się Wam z niezwykłymi obrazami Salvadora Dali. Jeśli zatrzymacie się na chwilę i pozwolicie pracować Waszej wyobraźni, skalne formy zaczną Wam przypominać zwierzęta! W tym miejscu artystką była sama natura, ponieważ erozja wiatrowa wyrzeźbiła kształty przypominające wielbłąda, lwa morskiego czy goryla!
 
Aby pomóc nam zidentyfikować wszystkie ciekawe skały, wzdłuż drogi zostały umieszczone tabliczki informacyjne. Nie przegapcie Roca Cavallera, skały która zainspirowała Daliego do stworzenia słynnego obrazu “El Gran Masturbador”, który można obecnie podziwiać w Muzeum Reina Sofia w Madrycie. 
Na zakończenie, nie ma nic lepszego niż kąpiel w zatoczce Cala Culip, z latarnią Faro del Cap de Creus (drugą najstarszą latarnią morską w Hiszpanii!) w tle.
 
Wybrzeże Cadaqués

Mały pociąg turystyczny w Cadaqués

Chcecie poznać okolice Cadaqués, ale bez zbędnego wysiłku? Idealną opcją dla Was może być pociąg turystyczny! Mały pociąg wyrusza z centrum miasta  i oferuje dwie trasy: jedna objazdowa w najbliższym otoczeniu Cadaqués, druga kończąca się przy Latarni Cap de Creus, mijając po drodze m.in. zatokę Portlligat oraz Dom - Muzeum Daliego.  
 
Oprócz przejażdżki pociągiem macie zapewnionego także przewodnika mówiącego w różnych językach, dzięki czemu poznacie detale i trochę historii mijanych na trasie miejsc. Siedząc wygodnie w wagonikach, możecie podziwiać wspaniałe krajobrazy i widoki!

Nowe przygody w Cadaqués

Każde szanujące się wakacje muszą zawierać jakąś przygodę lub ciekawe rozrywki. Okolice Cadaqués są doskonałym miejscem, by przeżyć nowe doświadczenie wspólnie z rodziną i zupełnie bezpiecznie! Na plaży Portlligat znajdziecie Kayaking Costa Brava, firmę specjalizującą się w kajakarstwie morskim, która zabierze Was na wycieczkę z przewodnikiem wzdłuż wybrzeża, odkrywając zatoczki, jaskinie oraz mnóstwo ukrytych i niedostępnych miejsc. Firma oferuje specjalne wycieczki dla rodzin w kajakach jedno- lub dwuosobowych i w towarzystwie pomocniczej łodzi, która będzie blisko Was podczas całej wyprawy.
 
Kajaki, Costa Brava
 
Innym sposobem, by lepiej poznać wybrzeże Cadaqués i Cap de Creus jest rejs wycieczkowy. Jedną z najbardziej znanych i chwalonych firm jest piękny zabytkowy statek Charter Sant Isidre z ożaglowaniem łacińskim, wybudowany w 1925 roku. Niedawno łódź została odrestaurowana i oferuje wycieczki wzdłuż wybrzeża, z możliwością zatrzymania się na nurkowanie w Morzu Śródziemnym. 
 
Barco Adela także oferuje różne rejsy wzdłuż Cap de Creus. Możecie wybrać ten, który najbardziej Was zainteresuje, wśród nich trasa po najlepszych zatoczkach oraz wycieczki specjalne, dzięki którym można podziwiać zachód słońca na morzu czy wypłynąć w pełni księżyca. Aby znaleźć tą firmę, przejdźcie się na molo w Portlligat, naprzeciwko Domu-Muzeum Salvadora Dalí.
 
Cadaqués
 
Wreszcie, nie powinniście przegapić okazji, by poznać wspaniały podwodny świat tego regionu. Przygodę tą ułatwią Wam liczne szkoły nurkowania, zlokalizowane na plażach i molo w Cadaqués. Prowadzeni przez instruktorów ekspertów odkryjecie podwodne jaskinie, wraki zatopionych statków i całe piękno fauny i flory morskiej parku Cap de Creus.
 
W tym miejscu kończymy nasze zwiedzanie Cadaqués z rodziną. Dajcie się oczarować temu miejscu i zarezerwujecie Wasz wakacyjny dom w Cadaques. Cieszcie się urokiem starówki, pięknej przyrody i spróbujcie rozrywek, jakie oferuje Wam to miejsce. Kiedy ostatnio zrobiliście coś po raz pierwszy w życiu?